WRC 3 [İnceleme]

Tarih Nis 14 2013 - 8:56pm - UMBUT
2416

EASY LEFT …. EASY RIGHT … JUMP MAYBE …

Herkese Merhaba ;

Animeler , uzak doğu sporları , minik eğlenceler , savaşlar derken spor simülasyonlarını unuttuk. Hele de bu simülasyonlar biraz ekstrem oluyorsa azıcık gaza basmanın vakti gelmiş demektir.

Uzun br süre önce piyasaya çıkan bir simülasyonla beraberiz. Uzun bir süre önce diyorum çünkü oyun ilk olarak kutulu olarak piyasaya sunulmuştu. Sonunda , en azından US PSN’de  yerini alan WRC 3 e sahip olmanın mutluluğu içinde incelemeye başlıyoruz.

MANGALLARI HAZIRLAYIN WRC BAŞLIYOR ..!!

Oyunumuz adından da anlaşılacağı gibi spor simülasyonu. Dünya Ralli Şampiyonası’nın 2012 benzetimi olan oyunu önce menü olarak ele alalım, ardından detaylara ineriz. WRC 3 açılınca çok beklemeden güzel ve fazla uzun olmayan bir giriş videosu ile başlıyoruz. Grafikler gözkamaştırıcı. Ardından bizi oyun moduna sokacak konuşma geliyor : Bir şey sürücüyü şampiyon yapar : Kararlılık , hız … Fakat bunlar tekbaşına yeterli değildir, fazlası gerekir . Limitlerde giderken bir hata herşeyi değiştirebilir . Bunu elde tutmanın tek bir yolu var: KONTROL… Bu sizin yarışınız: WRC gibi bir konuşmadan sonra sabırsızlanmamak elde değil.

Menüde koca iki seçenek var : WRC EXPERIENCE ve MULTIPLAYER Bunların dışında hiç beklemeden ufak bir antreman yapabileceğimiz QUICK START , CREDITS, OPTIONS ve BACK seçenekleri bulunmakta. Burada BACK tuşunun konmasının sebebini anlamış değilim. Çünkü beklediğimde bir ara video veya onun gibi bir şey gelmedi.

Options kısmına göz atmamız gerekirse  HUD ( Head Up Display ) ekran üzerindeki yardımcı görüntülerin açılıp kapanması olarak söylenebilir. AUDIO OPTIONS ile ses ayarları, GAME OPTIONS ile oyun içi ayarlar yapılabilir. Bu tarz oyunlara yabancı olanlar için kesinlikle yardımları açmalarını tavsiye ederim. Biraz daha tecrübeliler için ise otomatik fren ve fren asistanı kaldırılabilir.Aktarma yarı otomatik olabilir, fiziksel hasar orta ya da yüksek yapılabilir.
Oyunun ilginç iki yardım özelliği var. Birincisi Rewind Effect. Bu özellik ile kaza yaptığımız bir noktanın 15 saniye öncesine kadar bile geri sardırıp tekrar oradan devam edebiliyoruz. Aynı Prince of Persia’daki gibi.İkincisi ise LOOK TO APEX diye bir özellik var. Bu yardım açıldığında kokpit kamerasında oynarken Apex noktasını yani virajın viraj özelliğinden düz yol özelliğe kavuşmaya başladığı noktaya sürücü kafasını çevirerek hayali bir yardım yapıyor da diyebiliriz. Kısaca kafa hareketleri ile sürücü kendini viraja hazırlıyor ve bizde bundan medet umuyoruz :D

CONTROLS ve ONLINE OPTIONS u anlatmaya gerek duymuyorum ama Controls’ün değiştirilememesi bir eksi, bunu kabul etmek gerekiyor.

“BİZE BUGÜNKÜ YARIŞI 3-4 KELİMEYLE TOPARLAYABİLİR MİSİNİZ ? “
“ BUGÜN…ÇOK İYİ DEĞİLDİ…”

- Marcus Gronhölm

Game Mode bölümünde 3 yarış seçeneği mevcut. Bunlar SINGLE STAGE ( Tek bir etapta yarışılan bölüm  ) , SINGLE RALLY ( Tek 1 rallide yarışılan bölüm ) ve CHAMPIONSHIP ( Şampiyona ). Şampiyona’da yarışabildiğimiz pist sayısı 6 adet. Bununla beraber her pistte 6 adet etap yeralmakta. Yani toplamda 36 adet etapta yarışabiliyoruz. Normal bir WRC sezonuna baktığımızda 2012 sezonunda 13 adet ralli vardı. Etapların sayısını saymıyorum bile. Bu açıdan baktığımızda neredeyse normal sezonun ancak yarısını oynayabiliyoruz diyebilirim. Bu durum hiç de hoş değil. Tamam, etaplar kısa kesilip birebir yapılmayabilir ama en azından tüm ralliler oyunda yer almalıydı diye düşünüyorum. Bazı ülkelerin reklam parası almak isteyebileceğini düşünerek sessiz kalıyorum.

Gelelim otomobillere. Otomobiller 3 kategoriye ayrılıyor. Grup N ( Ralli hakemlik bilgimden şunu söyleyebilirim , motorda hiçbir modifikasyona izin verilmeyen,fabrika çıkış haliyle oluşturulan grup ) , CLASS 2 ( En fazla 2000cc motora kadar izin verilen grup ) ve WRC ( fabrikanın yapabildiği kadar modifiyeye izin verdiği grup ) . Toplamda 26 adet WRC,14 adet CLASS 2 ve 14 adet Grup N otomobiliyle yarışabiliyoruz. Fakat burada da kısıtlamaya gidilmiş. Mesela pilotlarda da Ken Block ve Cris Atkinson gibi favori pilotlarım da yer almıyor. Bu da canımı sıktı açıkçası. Neyse en azından Sebastien Loeb, Petter Solberg,Mikko Hirvonen gibi babalar yer alıyor ;)

Gelelim grafiklere :

Oyunda ele alacağımız grafikleri birkaç kategoride değerlendirebiliriz : Araç modellemesi,Çevre modellemesi,Araç fiziği, Çevre fiziği

Araçlar için verilen motor bilgileri tamamen doğru. Ayrıca otomobil üzerinde yer alan reklamlar,aracın plakası,modeli,rengi ve araç numarası tamamen 2012 sezonu ile aynı yapılmış.Otomobilin süspansiyon ve anti roll ( takla atmayı engelleyici )  özellikleri ile oynandığında savrulma oranının da ne derece değiştiğini görebiliyoruz. Mesela Almanya’nın bir etabında sert süspansiyon ile bir tümsekten uçtuktan sonra yere inişte aracın verdiği tepki ile yumuşak süspansiyonun verdiği tepki tamamen farklı. Bu ayar konusunda daha hassas davranmamızı sağlıyor.Yarıştan önce yapabildiğimiz ayarlar arasında ön ve arka süspansiyon ayarları, vites oranları ve gövde ile ilgili ayarlar yapmak mümkün. Fakat burada unutulan başka bir şey daha var ki benden büyük bir eksi aldı : Lastik ayarı yapamıyoruz.

Çevre için şunları söyleyebiliriz. Bina , ağaç yol modellemeleri gerçekçi. Özellikle araç içi kameradan oynarken bunu çok daha iyi anlayabiliyoruz. Kayalar,taşlar,ağaçlar ve tümsekler aracın üzerinde çeşitli hasarlar verebiliyor. Yolu ayıran şeriterin de ezilebilir olması güzel. Oyunda pist dışına çıkıp şarampole yuvarlanma riskimizin de olması gerçekçiliği arttırıyor. Lastiklerinse zamanla aşındığını görebiliyoruz.Ayrıca çarpma anında otomobilin farlarının kırılması kaputunun yerinden çıkması,kapılarının tutmaması da gayet gerçekçi. Aracın dengesi de çarpmalara bağlı olarak değişiyor. ( mesela 2.vites iptal olabiliyor ya da araç sağa sola çekebiliyor. )

Pistlerde en can sıkıcı durum ise değişken hava şartlarının olmaması. Yani Monte carlo’da yarışıyorsak mutlaka ve mutlaka kar görüyoruz, bazı pistlerin %70 toprak , %30 asfalt olması sadece göz boyama,çünkü lastik seçimi yapamıyoruz. Bir zamanların Colin McRae Rally 3 oyununda bile bir çok ayar yapabiliyorken burada tadımız tuzumuz kaçıyor açıkçası.

Gelelim oyunun seslerine. Otomobillerin verdiği sesler oldukça iyi. Her aracın kendine özgü ve gerçek sesini vermesi sağlanmış. Araç içi ya da araç dışı sesler değişkenlik gösteriyor. Kokpitte aracın turbosunu duyduğumuzda keyfimiz artıyor. Co-Pilot yani yolu bize tarif eden yardımcı pilotun da verdiği bilgiler ayrıca grafik olarak ekranda gözüküyor. Fakat yine yakaladığım bir eksi, co pilot sesi heryerde aynı. En azından bayan co-pilotların sesinin erkek olmaması gerekirdi. Bu oldukça tuhaf. Bununla beraber menü müzikleri ise tam anlamıyla BERBAT !  Tüm müzikleri dinledim ama elektronik müzik nefret ettirecek kadar kötü diyebilirim. Replay bölümündeyse sesin uzak yakın farketmeden hep aynı çıkması kulağımızı rahatsız ediyor.

Ve oynanabilirlik. Oyunda lastik açılarının değiştirilebilmesi büyük bir artı. Böylece sol analoğu ayarlamak kolay oluyor. Oyundaki çamur ve kar efeklerinin güzel olması , mesela Skoda Fabia Super 2000 ile Volkswagen Polo ‘nun araç içi görüntülerinin farklı olması oldukça iyi. Bana kalırsa aracın gücü kadar pilotların da yeteneklerinin oyuna yansıtılması gerekirdi. Çok uçmuş da olabilirim.

. .. AND THEN 3 LEFT AND HAIRPIN RIGHT…ARE YOU OK ?!! BE CAREFUL !!

Şu an US PSN’de 29,99 USD’ye satılan oyun Milestone’un güzel çalışmalarından biri. Aslına bakarsanız F1 2011 ile hayal kırıklığı yaşatmıştı , yine de bu oyun biraz daha geçindirir diyebilirim. Benim gibi yarış simülasyonlarından haz duyan biri için bile göze batacak eksikliklerinin olması bir kenara, ilk kez oynayacak oyuncular için 50 TL kadar bir ücret vermek gerekir mi , onu düşünmek lazım. Yine de multiplayer oynamak da gayet keyifli. En azından experince puanlarımız artıyor ve insana karşı yarışmak çok daha keyifli. DLC paketinde 3 ekstra pist olması da satış stratejisi olabileceğini gösteriyor.

Yeni bir yazıda görüşmek üzere … Ve AGGRO !!!

GRAFİK : 70  ( Araç modellemeleri başarılı,çevresel etkiler fena değil )
SES : 55 ( Menü müzikleri berbat,araç sesi,çevresel sesler güzel,co pilot sesi bayan olabilirdi.)
OYNANABİLİRLİK : 55 ( Oyunu hiç bilmeyen biri bile oynayabilir.Zorluk seviyesinin artması oyunu çekici kılıyor. 3 oyun modu  ve multiplayer fena değil. Bölümlerin çok az ve kısa olması üzücü.DLC paketi biraz daha idare ettirecek seviyede.)
ATMOSFER :  70 ( Kendimizi kokpitte yarışır gibi hissedebilmek güzel.)
FİYAT VE HAFIZA : 60 (Fiyatı 30USD ve 700MB yer kaplıyor. Az yer kaplaması iyi,ama bu oyun 2 GB yapılıp tüm pistler ve güzel müzikler de konabilirdi. )
GENEL : 62/100 ( Çok hastası olmamanız durumunda almanızı önermem.Ama alternatif için ve motorsporları severseniz deneyebilirsiniz. )

 • goxian

  inceleme gercekten basarili. oyunu bir motorspor kategorisi disinda araba yarisi olarak gorsek ve psvita icin yapilan diger araba yarislari icinde degerlendirsek sizce alinabilir bir oyun mu ?

 • HUSEYNAZERI

  jhonwaterson re: umut incelemen cok guzel olmus ama oyun icin dun istek gonderdin ben oyunu satdim artik oynayamam

 • UMBUT

  problem değil dostumn ;)

 • Guest

  Diğer araba yarışlarının içinde NFS’nin gerisinde kalır ama F1 2012’yi geçer görüşündeyim. Alınabilir.

 • Eldeniz

  Asphalt bundan guzel