Yeni Yazılım Güncellemesinde Olması Gereken Yenilikler

Tarih Şub 26 2012 - 1:00pm - Skaty
1212

PlayStation Vita, yeni teknolojilerin ve yazılım gücünün harika bir kombinasyonu, yine de bazı eksiklikleri yok değil. Kamera kalitesi, uzun pil ömrü gibi donanımsal bileşenler düzeltilemeyebilir ancak yazılımsal sorunlar güncellemelerle kolayca halledilebilir. Vita ile birkaç bolca zaman geçirdikten sonra işte yeni güncellemelerle gelmesini umduğum bazı düzeltme ve yenilikler.

Klasörleme:

PS3, PSP, iOS ve Android cihazlarının tümünde uygulamalar için klasör oluşturup istediğimiz gibi organize edebiliyoruz. Vita’da da buna ihtiyaç var. Şu an 10 adet sayfa oluşturabiliyor ve her sayfaya 10’ar adet uygulama yerleştirebiliyoruz. Bu da toplamda 100 adet uygulama barındırma kapasitesi demek oluyor.

Sistem Müziğini Değiştirmek:

Vita’yı ilk kez elimizde aldığımızda 5”’lik ekranın sarhoşluğundan olsa gerek sistem müziği ilk başta çok da rahatsız edici gelmiyor. Ancak Vita ile geçirilen birkaç saatin ardından, ses sinir bozucu bir hale dönüşebiliyor. Ayarlardan sistem müziğini tamamen kapatabiliyoruz ama kendi müziğimizi ayarlayabilmek daha güzel olmaz mıydı ?

Remote Play:

NGP ilk kez duyurulduğunda Remote Play hakkında duyduklarımız ile şu an yapabildiklerimiz arasında oldukça fazla bir fark bulunuyor. Sony, Killzone ile gözümüzü boyadı ancak o bile henüz tam olarak hazır sayılmaz. Daha kullanışlı bir Remote Play istiyoruz, PSP’de olduğundan çok daha fazlasını.

Kamera Sesinin Kapatılması:

Vita’nın sesini tamamen kısmış olsanız dahi, her fotoğraf çekişinizde ”çıkhh” sesini duymak zorundasınız. Sessiz bir ortamda (örn müze,otobüs) fotoğraf çekmek istediğinizde bu durum kullanıcıyı strese sokabilir.

Daha Fazla PSP Oyunu:

Burnout, GTA, Lumines, NFL Street 2 Unleashed ve daha sayamadığım bir çok PSP oyunu Vita ile henüz uyumlu değil. Neden ? Sony bu konuda nedense açıklayıcı bir duyuruda bulunmuyor. Vita, her ne kadar çıkış oyunları çeşitliliği bakımından adından söz ettirse de 8 yıllık PSP’nin oyun çeşitliliğine kimse hayır diyemez.

Tuş Desteği:

Uygulamalar ve işletim sistemi tamamen dokunmatik olarak kullanılmak üzere tasarlanmış, ama bazen gerçekten tuşları kullanma ihtiyacı hissediliyor.

Daha Fazla Arka Panel Desteği:

Arka dokunmatik panel bir konsol için fazlasıyla ilginç bir donanım, bunu kabul ediyoruz. Ama neden bu kadar az kullanıyoruz. Facebook uygulamasında fotoğrafları arka dokunmatikle yönetmek çok keyifli, bunu daha fazla yerde görmek fena olmazdı, örneğin internet tarayıcısında.

Şarj Yüzdesi:

Kalan batarya süresini ya da en azından yüzdesini görmek büyük bir lüks olmasa gerek ? Yeni güncelleme ile eklenmesi gereken ilk şeyi bulduk sanırım. En azından güncelleme gelene kadar şu şekilde de öğrenebiliyoruz.

İnternet Tarayıcısı:

Sony’e göre PS Vita, oyun canavarı bir konsol olmanın yanı sıra harika multimedya özellikleri de bünyesinde barındırıyor. Ancak multimedya konusunda başarılı bir cihazın en önemli kozu internet tarayıcısı olması gerekir. Maalesef Vita’nın tarayıcısı şu an akıllı telefonlarla yarışır seviyede değil, çok sayıda güncellemeyle geliştirilmesi gerekiyor.

 

Sizin fikirleriniz neler ? Kullanımda gördüğünüz eksiklikler veya yeni güncelleme ile eklenmesini istediğiniz yenilikler ne olmalı ?

 

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • mert

  Bence youtube uygulamasida eklenmeli

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Uygulamaları ayrı bir yazıda konuşacağız.

 • emre27

  bence bu yazıyı sony e mail atmak gerek  

 • emre27

  bence bu yazıyı sony e mail atmak gerek  

 • avatar78

  Browser güncellenmeli, kesinlikle.

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Katılıyorum ve yazıya ekliyorum.

 • Bon Jovi

  - Bence, Vita Card’ı takınca ekrana eklenmeli, çıkarınca kendiliğinden gitmeli, istersek de kalmalı Update vb.leri öğrenmek için.

  – Oyun silindiğinde kayıtlar gitmemeli.

  – Yeni Welcome Park ugulamarı gelmeli.

  – PSP’den tanıdığımız Çizgi Roman (Comic) indirme servisi gelmeli.

  Bunları habere eklerseniz sevinirim.

 • egocean

  tabiki bluetooth ile dosya aktarımı. bunu unutmuşsunuz.

 • http://twitter.com/tnaygc Tuna Yağcı

  Faydalı bir yazı olmuş. Bunu gerçekten Sony’e göndermek gerek.