Silent Hill Book of Memories Ön İnceleme

Tarih Eyl 27 2012 - 10:50pm - UMBUT
2426

SILENT HILL : THE BOOK OF MEMORIES ÖN İNCELEME

” SHARON !! SHARON !! SOMEBODY … HELP !! “

Herkese Merhaba.Neresinden başlayacağımı bilemiyorum ama sanırım biraz heyecan tatmanın vakti geldi. Silent Hill ‘ in Vita sürümünün demosu ile beraberiz. Asıl oyun geldiğinde pek fazla yazılarla uğraşmak istemeyeceğimiz için bu yazıda eskilerden , oynanabilirlikten ve grafiklerden bahsetsek hiç fena olmaz. Bu türe aşina mısın diyemeyeceğim çünkü ilk şaşırdığımız nokta oyunun türü DEĞİŞMİŞ . Eski sürümlerde karakterini hiç bozmayan Silent Hill için 3rd Person Shooter diyebilirdik ama bu kez RPG detayları gözümüze çarpıyor.

CEVAPSIZ KALAN GİZEMLER SIRRINI KORUYOR … 

Demoya geçmeden önce biraz Silent Hill’in hikayesine dönelim. Harry Manson ve eşi hikayenin geçtiği zamandan 7 yıl önce bir bebek bulurlar ve bu bebeği evlat edinirler.Daha sonra Harry’nin eşi ölür ve Harry kızıyla ( Cherry )yaşamaya devam eder. 7 yıl sonra kızıyla dolaşmaya çıktığı sırada yolun ortasında motorsikletli bir polis belirir ve ona çarpmamak için direksiyonu kırar ve jeep kaza yapar. Kaza yaptığı yer Cherry’nin bulunduğu yerdir. Harry kızını bulmaya çalışırken kendini Silent Hill’de bulur. Burada herşey gariptir ve kötü ruhların kendini biryerlere sürüklediğini anlamaya başlar .

KORKU BİTMEYECEK 

Aslında oyunun heyecanlı tarafı olaylar dizisinin geçtiği yerlerin,bazı dökümanların bazılarının gerçekte varolması ve yaşanmış hikayelerle bağdaştırılması.Oyun yıllarca oynanabilirlikten çok hikayelerin bizi nereye bağlayacağının merakı içinde geçiyor.     ( Da Vinci Şifresi’ni okuyanlar bilir , mekan ve olaylar gerçek olup kitapta kurgulanmış ve bu kitapla ilgili de başka kitaplar yayınlanmıştı. ) Açıkçası bu tarz hikayeler beni bayağı sarar ama “Yok abi bana oyundan bahset ” derseniz , şimdi oraya geçiyorum :)

ROLE PLAYING GAME İÇERİDE …

Gece 00:10 ve oyunu açıyorum. Demonun bile açılış arayüzü tüyler ürpertici.Hemen bazı arkadaşların 4-5 saat önceden demoyu indirmiş olmalarının kıskançlığını bir kenara bırakıp oyuna dalıyorum.

Oyunun kısa hikayesi olarak uyanıyoruz ve postacı bize biz doğumgünü süpriz paketi getiriyor.Pakette sadece SILENT HILL yazıyor. Tabiki biz de bu pketi kimin gönderdiğini merak ediyoruz. Hediyemizin eski bir kitap olduğunu görüyoruz.

Kitapta yazanlar anılarımızdan oluşuyor ve önce bunun bir eşek şakası olduğunu sanıyoruz ama hikayeler öyle detaylı ki dehşete düşmememiz elde değil.

Gece ise kabus gecesi ve rüyamızda o gizemli postacıyı görüyoruz . Postacı bize kitapta yazanlardan daha da fazla şeyleri olduğunu söylüyor. İşin ilginç yanı rüyamızı kontrol edebiliyor, sonunu kendimiz belirleyebiliyoruz. İşte burada oyunun RPG unsurları gözönüne çıkıyor.

SANDIĞIN SEN, SEN DEĞİLSİN !!

The Book OF Memory’nin başlangıç müziği yine gitar ile yapılmış. Silent Hill’in zaten en etkileyici özelliği şarkıları. Ana menüde sağ altta kalan New Game ‘ e basıyoruz ve karşımıza 8 adet karakter çıkıyor ve bu karakterlerin hepsi gerçek oyunda’da kullanılabilen karakterler. Ben Sağ alttaki RAZORBLADE  tarzı karaktere basıyorum . Çıkan menüde adamımızı bir kereliğine eldeki bazı değerlerle karakterize ediyoruz.Ten rengi,kafası ve tarzını belirleyebiliyoruz. 5 adet tarzımız var. ( Giyim tarzı da diyebiliriz ) Saç , baş yaptıktan sonra oyuna başlıyoruz.

SESSİZ TEPEYE GERİ DÖNÜŞ 

Hemen grafik ve oynanabilirliğe atlalayım . Oyundaki start tuşu herşeyimiz. Karakterimizin özelliklerini , hangi seviyede olduğumuzu , haritayı , odaları , silahları , kısacası oyunla ilgili her detayı buradan görebiliyoruz. Oyun içi bilgilendirmeler de bizi doğru hedefe götürme yönünden işe yarar. Tutorial dediğimiz bu yardımları yine START / OPTIONS bölümünde de bulmamız mümkün. Önümüze çıkan yaratıkları öldürdükçe yeteneklerimiz artıyor.Oyun sırasında bazı puzzle’ları bulmacaları çözmemiz gerekiyor.

MONAMİ KONAMİ ( ARKADAŞIM KONAMI )

Bir demo için puan vermek gerekir mi , bence saçma olur çünkü filmin başını izleyip genel yargıya varmaya benzer. Yeni oynanış şekli ne derece başarılı olacak, buna ileride karar verebiliriz. Fakat şunu söyleyebilirm , grafikler daha iyi olabilirdi. Demoyla sınırlı olabileceğini düşünüyorum ama müziklerin de devamlı aynı yerde dönüp dolanması can sıkabilir. Oynanış tarzı biraz hikayeye dayalı bir RPG ile Shoot ‘em Up tarzı Get Medieval karışımı diyebiliriz. Korku unsurları sistemin ufak olmasından ve bayağı bir tepeden oynamamızdan dayalı araştırmadan çok ACTION tarzı olmuş. Renklerin solukluğu ve canlılığı beraber bir bütün olarak oyuncuya iyi hissettirse de hareketlerin biraz yapay olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. İçimden  “ACABA KONAMI GRAFIKLERDEKI KAYBI RPG ÖĞELERİYLE Mİ KAPATMAK İSTEDİ ??” sorusu geçse de bu tarz oyunları sevdiğimden dolayı oynamaya devam edip ne derece adamımı geliştiririm diye hırs yapabilirim :) ESRB ‘ de MATURE (+17 yaş ) PEGI değerlendirme formatında ise +16 yaş olarak değerlendirilen oyunun korku unsurları göze çarpıyor. Ellerine sağlık Konami , Vita’da beklediğimiz bir heyecana devam etmek güzel . :D

Herkese iyi eğlenceler …

(+)  : TPS öğelerinin RPG ile birleşimi , müzik , konu , geliştirilebilir karakter .

(-)  : Atmosfer daha korkunç olabilirdi. Bazı hareketlerin yapay his uyandırması.

 

UMBUT

  • harici hard disk

    3. şahıs kamera iğrenç olmuş.Bu ne yaa.İnsan bari 2. koyarda iyi birşey olur.5 para vermem.