Sine Mora (İnceleme)

Tarih Ara 2 2012 - 2:05am - Jrchrm
2110

Shoot’em Up türündeki oyun, Xbox Live Arcade’a özel olmaktan çıkacağını ve PS Vita’ya da geleceğini geçtiğimiz aylarda Digital Reality ve Grasshopper Manufacture tarafından duyurmuştu. Bunun üzerine geçen zamanda beklenen oyun 21.11.2012 tarihinde oyunseverle buluştu. Şu an Tr Psn de fiyatı 18.99TL.
Peki oyunumuz kendisine biçilen fiyatın ne kadarını karşılıyor. Gelin buna kararı siz verin.

Oyun çoğumuzun mutlaka bir şekilde oynamış olduğu tipik Shoot’em Up yani kısaca ”hepsini vur” türünde bir uçak oyunu. Yapısı uçağımızı seçip sayısız düşmanı yok etmek, silahımızı ve özelliklerimizi arttırarak oyunun tamamlamak üzerine kurulu.

Sine Mora’ya farklı bir kaç özellik daha eklenerek oyun daha bir eğlenceli hale getirilmiş. Bunlardan birisi Zaman Yavaşlatma özelliği. Tam sıkıştığınız ya kaçamayacağınız anlarda kullanarak hayatınızı kurtarıyor.

Oyunda trophy ve kupaları kazanmak ve genel olarak oyuna sahip olan kişiler arasında skor tabelasında yer almak maksadı ile rütbe sistemi getirilmiş. Puanları topladıkça rütbe alıyor buna göre kupalarımızı kazanıyor ve skor tabelasında zirveye yol alıyoruz.

Oyun başlangıcı, menüler çok sıradan ve sade bir şekilde tasarlamış. İlk açılan ana menüde karşımıza Oyuna Başla, Skor Tabelası, Trophy (Kupalar), Gps Gallery, Yardım ve Ayarlar seçenekleri çıkıyor.

Oyuna başla menüsünde ise dört çeşit oyun türü ile karşılaşıyoruz.

 

Story Mode (Hikaye Modu): Oyunun bizi yönlendirdiği bir senaryo içerisinde bölüm bölüm ilerlediğimiz kısım. İki adet zorluk derecesine sahip. Normal zorluk derecesinde toplam sekiz hak veriliyor ve bu haklarımızı kaybetmeden bölümleri tamamlamaya çalışıyoruz. Challenging modda ise daha zorlu düşmanlarla toplam beş hak ile bölümleri bitirmeye çalışıyoruz. Hikaye modunda ara sahneleri L tuşuna basarak hızlı bir şekilde geçebiliyoruz.

Arcade Mode: Bu modda oyunu baştan sona arada hikaye ve senaryolar olmadan bitirmeye çalışıyoruz. İki zorluk derecesinde de bize toplam üçer hak veriliyor.

Score Attack: Adından da anlaşılacağı üzere puan kazanarak skor tabelasında yükselmek maksadı ile kısa oyunları bitirmeye çalışıyoruz. Hikaye modunda bitiremediğimiz kilitli bölümleri de oynayabiliyoruz.

Boss Training: Oyun içerisinde bölümler arası ilerlerken karşılaştığımız ara ve son boss lar mevcut. Bu bölümde boss lar üzerinde alıştırma yaparak taktik kazanıyoruz. Ayrıca hak sınırlaması olmaksızın sürekli devam edebiliyoruz.

 

Oyunda toplam 7 bölüm ve birde tutorial yani eğitim bölümü bulunuyor.

Moneta Point
Bokumono
Airborg Factory
Cardinal Canyon
Mirage Mountain
Tira
Siriad

 

Oyunun hikaye modunu tamamladıkça yeni uçaklarada sahip oluyoruz. Her uçağın kendine göre bir ateş stili, ikincil ateş stili değişiyor. Ancak hikaye modunda uçak değişimi yapamıyoruz. Arcade modda istediğimiz uçağı seçerek oyunun bitimine kadar beğendiğimiz uçağı kullanabiliyoruz.

 

İlk olarak hikaye modunda karşımıza çıkacak olan bosslar. Daha büyük, görkemli ve komplike oluyorlar. Genelde yoketmemiz birkaç aşamadan sonra oluyor. Hemen hemen her bölümde iki tane var. Birisi bölüm arasında geliyor nispeten daha kolay oluyor yok etmesi ancak bölüm sonunda gelenler ufak tefek taktikler yapılmazsa zorluyor.
Kolobok
Acridoidea
Melkor
Matouschka
Tsuchigumo
Papa Carlo
Libelle
Angrenost
Steropes
B630214
Domus
Palladion
Ophan

 

 

Farketmiş olacağınız üzere uçak oyunlarında (basit tabirle) tipik olarak yokettiğimiz düşmanlardan zaman zaman oyun içerisinde bize zaman, silah gücü, zaman yavaşlatma gibi yeteneklerimizi arttırmamıza, güçlendirmemize yarayan bonuslar düşüyor ki bunları toplamak bölümü yada oyunu tamamlamakta büyük rol oynuyor.

Ayrıca yine yokettiğimiz düşmanlardan puanlarda düşüyor ve puanları sırası ile aldıkça giderek katlanıyorlar. Mesela önce 1000 puan düştü devamında 2000,3000,4000 gelecek, sırası ile kaçırmadan alırsanız  okadar çok puana sahip olacak ve rütbenizi arttıracaksınız.

Firepower(Kırmızı): Ana silah gücümüzü arttırır ve en fazla 9. seviyeye çıkartabilirsiniz. Hasar alır, herhangi bir yere çarparsanız aldığınız hasara göre silah bonuslarınız uçağınızdan ayrılır ve uzaklaşır. Tekrar bunları yakalayabilir ve eski silah gücüne kavuşabilirsiniz.

Time (Turuncu): Oyun süresine belirli oranda saniye ekler ve zaman bitmeden bölümü tamamlamanıza yardımcı olur. Yokettiğimiz her düşman ayrıca süre ekleyecektir.

Score Bonus (Sarı): Skor yani ekstra puan bonusu ki yukarı anlattığım düşmanlardan düşen puanları arttırmanıza yardımcı olur.

Shield (Açık Mavi): Büyük bir hasar aldığınızda yada ölmeye yakın olduğunuzda kendiliğinden devreye girer ve sizi korur.

Capsule (Mavi): Oyunda bir nevi hayat kurtarıcı olarak görev yapan güzel bir özellik Zamanı Yavaşlatma. Kullanmak için L tuşuna basılı tutuyoruz ve herşey yavaşlarken biz aynı hızda ateş ve hareket kabiliyetine sahip oluyoruz. Tabiki ne kadar kullanırsak o kadar azalıyor ancak bonuslarını topladıkça doldurma fırsatımız oluyor.

Sub-Weapon (Yeşil): Kullandıkça azalan ikincil silahınıza ekleme yapar. Dikkatli kullanın çok etkili saldırı yapıyor ve düşmanların ateşinden koruyor.

Time Extend (Pembe): Aynı şekilde ölmek üzere iken zaman kazanıyoruz.

 

Sonuç olarak oyunun en can alıcı noktası görüntü kalitesi ve oynanabilirliği. Ps Vita nın kaliteli ekranında renkler, grafikler çok dolgun güzel duruyor. Kontroller ise çok kolay. Uçağı yönlendirmek, aynı zamanda ateş etmek, zaman yavaşlatma gibi özellikleri kullanırken hiç zorlanmıyorsunuz. Ee birde oyunun türü zaten insanı alıp götüren bir tür ki hepsinin birleşimi tam bir konsol oyunu tadı veriyor. Ayrıca oyunun fiyatı 18.99 TL ki bence bu türde eğlenceli bir oyun için çokta uygun bir fiyat. Alacak arkadaşların pişman olmayacağını düşünüyorum.

 • xbox390

  oyun 3D olarakda oynanabiligor.

  • Uncharted-Kazumatr

   Bende tam bunu ekleyecektim oyunda seçeneklerde steoroskopik 3D özelliğini açıp kırmızı mavi olan gözlükler ile 3D olarak oynanabiliyor.Daha önceki sine mora haberinde de bu özelliğin olduğunu söylemiştim ama sanırım arkadaşların Ps Vitaya steoroskopik 3D özelliğinin geldiğinden haberi yok :)

   • anonim

    Gerçekten çok iyi o zaman :O

    • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

     Gözlükle deneyip görüntü alabilirseniz yazıya ekleyelim arkadaşlar :)

     • Uncharted-Kazumatr

      ben gozluk siparisi verdim ayrica normal 3d filmleride steoroskopic 3d izlemek icinde yaeiyor gozlukler.gozluk elime ulasinca sizi bilgilensiririm oyunun demosunda deneme yapicam,ilerde cikicak olan killzone mercenary de ins steoroskopic 3D ozelligine sahip olur :)

 • Gamerasi

  Sine Mora harika bir oyun. Zamanın klasik oyunları kadar iyi… 

  Silk Worm, SWIV, Project X, Einhander, Disposable Hero. Agony

  Ne oyunlardı bee…

 • unfair

  oyun ne kadar yer kaplıyor peki hafızada ? fiyat olarak gayet iyi

 • Souljes

  3d oynamak harika herkese tavsiyem 4 5 liralık bir kırmızı mavi gözlükten alın farklı bir keyfin tadına varın ama gece oynayın derim eğlencesi asıl o zaman ben beğendim :)

  • Uncharted-Kazumatr

   aynen bende azonce denedim normal 3 d den cok cok az farki var oda gozlukten kaynakli ama derinlik hissi filan harika bircok oyunda olsa daha guzel olur.