Sly Cooper: Thieves in Time [Ön İnceleme]

Tarih Şub 23 2013 - 8:29pm - Egin
1924

Türkçe seslendirme ve altyazı seçeneğiyle geleceği haberiyle bizleri sevindiren bir oyunun, deneme sürümünden edindiğimiz ilk izlenimle beraberiz. Oyun Türkçe olduğu için hemen beğenimizi kazanıyor ama bunun dışında oyunda bizi ne bekliyor? Karşınızda Sly Cooper: Thieves in Time.

Sly serisi her zaman çocuksu yapısıyla, keyifli oynanışıyla, sürükleyici hikayesiyle PlayStation oyuncularının favorilerinden olmuştur. Ancak Sucker Punch stüdyolarıyla, PS2 platformunda zirve yapmış bir seriyi, yeni ve geç bir stüdyonun eline vermek gerçekten riskli ve radikal bir karardı. Fakat bazen risk almak gerekir. Bu konuda Sony’i kutluyorum. EA bile harika bir oyun serisinin kimyasıyla oynayıp piyasaya sürdüğü bu dönemde (Dead Space 3), Sony’ni yeniliklerde başarı kazanabilmesi gerçekten önemli bir noktaydı.

Elimize verilen kısacık demoda bile oyunun harika geçeceği belli oluyordu. Gerek hikayesi, gerek Türkçe seslendirmesiyle, Sly Cooper: Thieves in Time bizim emekli rakunu harika bir şekilde oyunun içine sokmuş. Sly Cooper adeta oynanabilen bir film. Bu tarz oyunlarda ise en önemli nokta oynanabilirliği dengede tutmaktır. Daha önce sadece arada bir birkaç tuşa basarak, hikayeyi izlediğimiz oyunları çok gördük. Örneğin Walking Dead The Game muhteşem senaryosuyla yılın oyunu oldu fakat bu noktada oyun muydu film miydi tartışılır. Tamam, harika bir senaryo, muhteşem derinlik, karanlık iç dünya… Ama bir film izlemekten farksızdı. İşte bu konuda Sly Cooper dengeyi sağlamış gibi görünüyor. Mizahi yapısı ve çizgi filmvari grafikleriyle de daha çok oynanabilen bir animasyon film gibi. Ama değişik puzzle bulmacaları, platform öğeleri, arada bir çıkan mini oyun tarzı süslemeleriyle de oynanışı da yabana atmıyor.

Oyunun hikayesi gerçekten çok çekici. Tipik karakterler ve oynadığımız karakterlerin değişimi tabii ki bundaki en büyük etken. Sly serisini daha önce oynamış olanlar bilir, çetenin üç üyesi vardır: Sly, Bentley ve Murray. Her karakterin yapısı farklı olduğu için onlarla oynadığımız bölümlerde değişkenlik gösteriyor. Genel olarak oynanış aynı kalsa da her karaktere has yeni özellikler de ekleniyor. Hikayeye dayalı bir oyunu Türkçe oynamanın zevki de burada çıkıyor. Örneğin Sly’la oynarken macera oyunu tarzında çatılarda gezinirken, Bentley’i kullandığımız bölümler bir puzzle-platform oyunu havasında geçiyor. Murray ekibin kaba kuvvet elemanı olduğu için onunla da ”eğlenceli” aksiyonu yaşayabiliyorsunuz.

Dediğim gibi. Hikayeye dayalı bir oyunu Türkçe oynamak, bunu da Vita’da yapmak cidden çok keyifli. Eğer hala çocuk oyunu olduğunu düşünüp, yanaşmıyorsanız PS Store’dan ücretsiz deneme sürümünü indirip oynayın. Eminim çok seveceksiniz.

Yazar Bilgileri

Video oyunlarına hayatının büyük kısmını adamış şahsiyet. Yazmaktan, okumaktan ve oynamaktan büyük zevk alır.

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

 • osman

  ben oynadım gerçekten güzel

 • pink floyd

  Bu oyuna cocuk oyunu diyen ya oyundan anlamıyordur ya da kendisi cocuktur.

 • FiFAScoReR

  Demasu bile çoğu full oyundan daha kaliteli ve TÜRKÇE

 • http://www.facebook.com/Kerim.Nuri Nuri Kestane

  Türkçe diye aldım destek için türkçe oyunlara ama oyun inanılmaz keyifli çıktı hiç böyle bişey beklemiyordum muhteşem bir oyun