Sony Bulut Oyun Servisi Gaikai’yi Satın Aldı

Tarih Tem 3 2012 - 11:54am - Skaty
1112

Sony, bulut tabanlı oyun servisi Gaikai‘yi 380 milyon dolar karşılığında satın aldı.

2008 Yılında Kaliforniya’da kurulan Gaikai, uzakta bulunan oyunculara mobil, tablet ve akıllı TV’ler aracılığıyla oyun oynamaya imkan sağlıyor. Sony bu bulut hizmetiyle çok farklı bir alana da adım atmış oldu. Gelişen geniş bantlı internet artık oyunları da doğrudan aktarmaya olanak sağlayabiliyor. Bu bulut sistemi ile güçlü donanıma gerek duymadan çok sayıda oyun oynanabiliyor.

Sony’nin Gaikai’yi satın alacağı dedikoduları ortaya atıldığında anlaşmanın 500 milyon dolardan daha ucuza sağlanamayacağı ön görülüyordu. 380 Milyon dolar Sony için oldukça karlı bir anlaşma olmuşa benziyor.

Sony’nin hali hazırda PlayStation Plus üyelerine sunduğu bir bulut sistemi vardı ancak bu sadece oyun kayıtlarının yedeklenmesi gibi küçük çaplı hizmetler sunuyordu. Gaikai ile birlikte PlayStation 3 ve PS Vita cephesinde çok büyük değişiklikler olabilir. Örneğin PS3 oyunları Vita’da ya da farklı bir cihazda doğrudan çalıştırılabilir. Sony normal Remote Play’e bile kısıtlı bir destek vermişken bunun gerçekleşmesi çok uzak gibi gözükse de bulut sisteminin ücretli olması bir şeyleri değiştirebilir.

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

  • Mkaanyesillik

    Bu sistemi eğer düzgün çalıştırabilirlerse ki Türkiye’de hiç sanmıyorum. Çok güzel olur. 

  • xmax

    ben onlive üyeligim var 8mbit internet ile gayet iyi oynuyorum oyunları
    tavsiye ederim bi test edin :D