Sony İlk Çeyrekte 600 Bin Taşınabilir Konsol Sattı

Tarih Ağu 1 2013 - 10:26pm - Egin
1664

sony logo

Sony, 2013 ilk çeyrek kar-zarar oranlarını açıkladı. Çoğunlukla düz bir çizgi seyreden Sony’nin, kazanç oranı geçen yıla kıyasla %322 azalmış durumda. Bunun en büyük nedeni PS4 hazırlık, reklam ve geliştirme masrafları. Sebebin bu olduğu, bunun kesin olarak tahmin edildiği ve PS4 sebebiyle bu düşüşün bir süre daha devam edeceği Sony tarafından belirtilmiş durumda. Bu yüzden şirket içinde endişe verici bir durum olmadığı ve bunun bilinçli olarak planlandığı söyleniyor.

Sony’nin oyun departmanı PlayStation, 1,2 milyar $ kazançla, yine firma içinde en yüksek karı kazandırıyor. Bu kazançta Vita’nın durumuna gelirsek, maalesef Vita’nın bu başarıda önemli bir rol oynamadığını görüyoruz. Zira PS3 bu sene 1.1 milyon satarken, Vita ve PSP satışları toplamı 600.000 civarında kalıyor. Sony, 2013’ün ilk üç ayında, kutulu, dijital ve ücretsiz oyunlar dahil piyasaya 64 milyon oyun dağıtma başarısını göstermiş. Geçen sene 3 buçuk milyon $ kayıp veren Sony, bu sene 149 milyon $ kaybetmiş. Bu kaybın PS4’ün üretim ve reklam giderlerine harcandığını hatırlatmakta fayda var.

Genel olarak değerlendirdiğimizde bu sene Sony’nin yakın geleceğe büyük bir yatırım yaptığını ve neredeyse şimdiden bu yatırımın karşılığını aldığını, PS4’e olan ilgiden görebiliyoruz. Vita’ya gelirsek maalesef satışlarda bir yükseliş olmadığı ve bu sene Sony’nin ekonomisine fazla katkıda bulunamadığı fark ediliyor. PS4 ile birlikte artması tahmin edilen satışlar bu şekilde seyretmeye devam ederse, gelecek maalesef Vita için pek iç açıcı gözükmüyor.

Yazar Bilgileri

Video oyunlarına hayatının büyük kısmını adamış şahsiyet. Yazmaktan, okumaktan ve oynamaktan büyük zevk alır.

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

  • adfasff

    vita kırılsaydı ne güzel olurdu :)

  • giray berk kuşhan

    yaa pek değişen bir şey plmadı diyorsunuz vita önceden haftalık konsol satışlarında dördüncü
    beşinci sıradayken şimdi ikinci sırada go bile haftada 20 tane sattığı halde iki yıl boyunca üretildi vita yı daha çok raflarda göreceğimiz kesin