Stealth Inc: A Clone In The Dark (İnceleme)

Tarih Ağu 4 2013 - 8:19pm - Egin
1228
GENEL PUAN
  • Grafik
  • Hikaye
  • Oynanış
  • Eğlence
  • Ses/Müzik

Platform oyunlarını her zaman çok sevmişimdir. Genellikle güzel bir mizah anlayışları, kullanışlı kontrolleri ve farklı yapılarıyla beni kendilerine çekmişlerdir. Bu türün Vita’daki en iyi oyunları olarak gösterebileceğimiz LittleBigPlanet, Sound Shapes ve Rayman’in ardından bu unvana talip yeni bir aday çıkıyor karşımıza: Stealth Inc!

Stealth Inc: A Clone In The Dark

Stealth Inc adından anlaşılacağı üzere, gizliliği esas alan 2D bir platform oyunu. PC’den port edilmiş ve orijinal adı Stealth Bastard. Bu ad, PSN’deki oyunların isminde argo kelime bulunması yasak olduğu için, yapımcı Curve Studios tarafından, oyunculara sorulan bir anketle değiştirilmiş. Oyunun bu yenilenmiş sürümünde yeni düşmanlar, görevler ve bölümler var. Oyunda çoğu zaman sizden zekanızı kullanarak bölümleri geçmeniz ve gizlilikten ödün vermemeniz isteniyor. Puzzle kontrolleri oldukça gelişmiş. Bazı yerlerde Unchartedvari sallanmalı, atlamalı bölümler varken; bazen iş el çabukluğunuza kalıyor. Mekanikler neredeyse kusursuz. Her bölümün zorluğuna göre, güvenlik botları orantılı. Atmosfer detay dolu. Yaşayan bir çevre var ve her an her şey hareket edebilir. Bir anda bir yerden lazerin çıkıp sizi kesmeyeceğinin hiçbir garantisi yok. Neon ışık temalı grafikler ve arka plandaki elektro müzikler birbirine cuk oturmuş.

Stealth Inc’te sayısız klondan biriyiz ve bu küçük klon modellemesi benim çok hoşuma gitti. Amacımız bu araştırma merkezinden kurtulmak fakat bu o kadar da kolay değil. Her klon kaçmaya çalışıyor ve en ufak hatalarında ölüyorlar. Bir klon olduğumuz için oyundaki karakterimizin bir adı yok. Yani onu istediğiniz gibi çağırabilirsiniz. Ben yeşil ışıklı gözlükler sebebiyle Sam Fisher’a benzettim. Oyunun ana yapısı bölümün başından, sonuna ulaşmak. Tabii ki yolda engeller, düşmanlar, merdivenler vs. var. Ama temel olarak bölüm tasarımlarında bu esas alınmış. Bu yönüyle Mario’nun klasik oyunlarına benziyor. Bu kadar çok materyal olması bölüm tasarımlarını, özellikle de ilerledikçe, bir labirente dönüştürüyor.

Oyundaki önemli noktalardan biri de gadgetlar. Görünmezlik, maddelerin içinden geçebilme, kopyalanabilme, hızlanma, ışınlanma gibi birçok farklı gadget var ve bunlar oyunun oynanışında önemli bir yer tutuyor. Çeşit çeşit düşman ve hepsinin farklı özellikleri var. Düşmanlardan kurtulmanın yolları mevcut ama oyunun esas amacı gizlice ilerlemek olduğundan çoğu zaman bunu kullanmayı tercih etmiyorsunuz. Oyunumuzun uzun soluklu bir oynanışı ve ilgi çekici bir hikayesi mevcut. Bir laboratuvarda üretilen sayısız klondan biriyiz ve her ne kadar diğer klonlarla birebir aynı gözüksek de biz farklıyız. Buradan çıkmak ve özgürlüğümüze kavuşmak istiyoruz. Oyunun amacı da böylelikle bu olmuş oluyor.

Stealth Inc’in belki de en büyük avantajı Cross Platform’un tüm nimetlerini kullanıyor olması. 22,99 TL’ye oyunun hem Vita, hem PS3 sürümlerini edinebiliyor ve bir platformda kaldığınız yerden, diğer platformda devam edebiliyorsunuz. Oyun 8 dünyadan, bu 8 dünya da 64 standart bölüm ve bazı eşyaları bulduğunuzda açılan 16 bölümden oluşuyor. Stealth Inc’te bir de bölüm yapma editörü var. Bu modla kendi bölümlerinizi tasarlayıp, arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Buradaki seçeneklerimiz LittleBigPlanet kadar çeşitli. Profesyonel bir bölüm hazırlayabiliyorsunuz.

Oyunun biraz da negatif yönlerinden bahsetmemiz gerekirse bazı bölümler gereksiz bir şekilde zor olabiliyor. Uzun bölümlerde veya bir bulmacayı çözemeyip, takıldığınız zaman müzikten sıkılabiliyorsunuz. Dokunmatik kontroller sadece menüde ve bölüm editöründe kullanılabilirken, arka dokunmatik kontrolleri hiç kullanılmamış. Böyle bir oyuna çok yaratıcı şekillerde eklenebilirdi oysaki. Ama bunlar oyunun güzel kısımlarını gölgede bırakmamış ve çoğu kimseye göre göz ardı edilebilecek ufak tefek şeyler. Hele ki PC portu bir oyunda, bu tarz şeylerin hiç olmamasını beklemek hayalcilik olur.

YouTube Preview Image

Stealth Inc dışarıdan bakıldığında basit, mobil oyunlara akın ruhsuz bir oyun gibi gözükebilir. Ama harika mekanikleri, eğlenceli ve uzun oynanışı, güzel müzikleri, bilinen ama sevilen hikayesiyle size bundan çok daha fazlası olduğunu kanıtlıyor. Gizlilik teması ve kimi zaman hızlılığa, kimi zaman zekaya dayalı bölümleriyle oynanması gereken; kaliteli bir port olmuş. Üstelik 22,99 TL’ye hem PS3, hem Vita versiyonlarını alıp; cross platform avantajlarını kullanma şansınız varken kaçırmayın derim.

Yazar Bilgileri

Video oyunlarına hayatının büyük kısmını adamış şahsiyet. Yazmaktan, okumaktan ve oynamaktan büyük zevk alır.

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da