Strateji Oyunu Legends of War: Patton, Vita’ya Geliyor

Tarih Kas 10 2012 - 1:38pm - Skaty
3338

Enigma Software tarafından geliştirilen oyun, platform genişleterek PS3, Xbox360, PC ve PS Vita‘ya çıkmaya hazırlanıyor.  Oyun 2010’da PSP’ye çıktığında oldukça yüksek puanlar almış ve başarı göstermişti, şimdi yenilenen görsellik ve içerikleriyle daha büyük platformlara adım atacak.

Oyunda, General Patton ile ABD 3. Ordusuna hükmediyoruz ve Nazilere karşı mücadele ediyoruz, her şey II. Dünya Savaşında yaşanıyor.

Generel Patton ile 35 farklı hücum görevini yönetip Nazileri alt etmeye çalışacağız, ayrıca farklı alt görevleri de oyunda çokça görebileceğiz. Geliştiricinin söylediğine göre bu strateji oyununun kontrolleri özellikle konsollar için tasarlanmış, Vita’da ön-arka dokunmatik kullanımını sıkça görebileceğimizi düşünüyorum. Oyunda iki farklı mod bulunacak: içinde RPG öğelerini de barındıran Yüksek Strateji Yönetimi ve taktiksel sıra bazlı mod.

Legends of War: Patton Özellikleri

 • Oyunun Campaign modu 7 farklı hücum operasyonunda 35 farklı görev barındırıyor.
 • Bu görevler arasında pusu kurma, saldırı, defans, araya sızma, eşlik etme ve sabotaj öğeleri var.
 • İki farklı strateji oyun mekaniğinin özgün bir birleşimi, RPG öğrelerinin de bulunduğu Yüksek Strateji Yönetimi ve taktiksel sıra bazlı mod.
 • Yüksek çözünürlüklü grafikler ve modellemeler.
 • İçinde ilke ve şehirlerin bulunduğu 21 farklı savaş alanı.
 • Piyade, hava hava ve yer araçlarının bulunduğu  53 farklı birim.
 • Sniper, komando, yakın dövüşçüler ve bombacıların bulunduğu özel birimler.
 • Görev aralarında hikayeyi bağlayan video animasyonları.
 • Savaş alanlarından toplanabilen özel araç gereçler.
 • Multiplayer ile başa-baş mücadele.
 • Konsol özelliklerine göre ayarlanmış kontroller.
Vita’da strateji oyunu nasıl olur dersiniz ?

Oyunun PSP sürümü için geliştiriciyle yapılan bir röportajı PlayStation Türkiye‘den paylaşıyorum.

Enigma Software Productions’ın baş oyun tasarımcısı ve geliştirme direktörü Alberto Dominguez, PSP oyunu Legends of War: Patton’s Campaign hakkındaki soruları yanıtladı.

Bize Enigma Software Productions’ı tanıtır mısınız?

Bu PSP için ilk oyunumuz, ancak oyun sektöründe yeni değiliz. Aslında 15 yıldır PC için oyun geliştiriyoruz, başta strateji olmak üzere RPG, aksiyon ve spor oyunları geliştiriyoruz. Ekibimizde Electronic Arts, Pyro Studios ve Zinkia gibi şirketlerde çalışmış olan deneyimli insanlar bulunuyor.

Bize oyun geliştirme deneyimlerinizden bahsedebilir misiniz?

Sabırlı ve azimli olmalısınız. 1990’lı yıllarda işe başladığımda oyun sektörüne girmek çok daha zordu. Neredeyse hiç şirket yoktu ve deneyimli geliştirici sayısı çok azdı. Günümüzde ise bir fikri geliştirmek ve şirket kurmak daha kolay, ancak destek ve mali destekçi bulmak hala zor.

PSP ile ilk defa çalıştınız, bu çalışma hakkında neler düşünüyorsunuz?

Deneyimden memnun kaldık. Sony Computer Entertainment Europe’ta süreçler harika işliyor ve oyunu ABD’de yayınlamak için Sony Computer Entertainment America ile görüşme halindeyiz.

Neden sıra tabanlı strateji oyunu geliştirmeyi seçtiniz?

Stratejiyi seçtik çünkü bu bizim uzmanlık alanımız, sıra tabanlı oyunlarda da deneyim sahibiyiz.

Oyunlarınızda daha önce de 2. Dünya Savaşı’na yer verdiniz, ancak bu sefer General Patton’ın kahramanlıklarına odaklanıyorsunuz. Bunun sebebi ne?

2. Dünya Savaşı konusunda bilgili ve deneyimliyiz, ayrıca geliştirmiş olduğumuz oyunlardan gelen çok sayıda değer ve belge sahibiyiz. Patton’ı seçmemizin sebebi, bizim açımızdan bu savaşın en karizmatik generali olması.

PlayStation Store’da genişleme paketleri olacak mı?

Legends of War efsanesini yeni oyunlarla geliştirmeye kararlıyız. Bunun ilginç bir format olduğunu, ancak taktik sever oyuncuları tatmin edecek yeterince oyun olmadığını düşünüyoruz. “minis” oyunları ve sızma görevlerinin yer aldığı küçük bir harekat geliştirmeyi istiyoruz. Ayrıca seriye 2. Dünya Savaşı’nı konu alan yeni oyunlar eklemek istiyoruz, örneğin General Rommel’in Afrika’da yaptıklarını ya da Rus cephesinde Kızıl Ordu’yu yöneten Zhukov’u konu alabiliriz.

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • anonim

  Bu tarz oyunları severim PSVita’nın dokunmatik ekranı ilede çok hoş olabilir fakat XBOX 360 ve PS3’ün kontrollerinde ne derece zevk verir ne derece oynanılabilir olur bilemedim.