Super Stardust Delta (İnceleme)

Tarih Mar 4 2012 - 2:54am - UMBUT
1854

SUPER STARDUST DELTA 

KAPTAN !! LAZER GÜÇ ÜNİTESİNDE PROBLEM VAR … !! 

Dünya hep kaosta…Ne açlığı kaldı ne sefaleti , ne de dış evrenden gelen saldırılar … Hep birilerinin kurtarmasını bekledik. He-Man de korudu , Voltron’da , Incredible Hulk ve Ninja Kaplumbağalar da … Hepsi yetmezmiş gibi şimdi de bize ihtiyaç duyuyorlar. Kahraman olmayı kim istemez ki ? Öyleyse kumandayı ele almanın vakti geldi… Bekle bizi kötülük , çünkü iyileri tanıtma vakti şimdi !!


GÖRSEL ŞÖLENE HAZIR OLUN ! 

1998 yılının Ağustos ayında , depremden 2 hafta önce aldığım bir oyun dergisinde onu gördüğümde daha oynamadan aşık olmuştum. Dergideki grafikler ile elimdeki derginin verdiği CD’nin içinde oynanabilir demosu olduğunu gördüğümde hayallere dalmış ve gelecek bir kaç ay ( belki de bir kaç sene ) sonra bu oyunu nasıl oynadığımın senaryolarını çizmiştim kafamda…O oyunun adı Swarm’ dı. Müziği enfes , renk cümbüşü , patlamalar , sesler , konuşmalar ne kadar süper olmasa da o zamanlar o platformun en iyi oyunuydu benim için… Aradan 15 yıl geçti. Ve ister inanın ister inanmayın, PS Vita almama sebep olan grafiklerini gördüğümde kararımı  vermiştim. O OYUN BENİM OLMALI ! Şimdi o oyunu yazmanın heyecanı içindeyim. Eğer hazırsanız Co-Pilot’a ihtiyacım olacak !

 AKIM GÜÇ KAPASİTÖRLERİNİ DEVREYE  SOKUN ; TAM YOL İLERİ ! 

Ana menüye ulaştığımızda hemen bir şey farkediyoruz. Ekranı hareket ettirdikçe uzayın derinliklerinde ilerlediğimizi görüyoruz. Bu etkileyici hareketli arka menünün ardından yaklaşık 15-20 saniye sonra bir ara sinematik giriyor ve oyunun GAMEPLAY özelliğini görmemizi sağlıyor. Renkler silahlar ve düşmanları görünce iştahımızın kabarmaması mümkün değil. Bu güzel senaryoyu izlerken birden bire ekran sönüyor ve ses kesiliyor…Evet , uyku modu devreye girmiş ;)

 KAPTAN , BİR CİSİM YAKLAŞIYOR !! 

Uyku modundan çıkarak ana menüye tekrar giriyoruz. Bakalım komutan bize hangi direktifler verecek ! Eldivenlerimizi takıp gelecek görevi beklemeye başlıyoruz. Biyonik bir “STARDUST ” ses efekti ile ana menünün içeriğini görüyoruz. Ana menü şu kısımlardan oluşmakta :

 • PLAY : Oyna bölümü . Play kısmı 6 başlık altında toplanmış :
 • Arcade :  Gezegenleri bitirdikçe yeni gezegenleri açabildiğimiz bölüm.
 • Planets :  Sadece bir gezegende oynayabildiğimiz bölüm.
 • Endless : Adı üzerinde, hiç bitmeyen yani ARCADE bölümlerde belli bir aşamadan sonra gelen düşmanların  devamlı geldiği karışık saldırılara karşı koymaya çalıştığımız bölüm. Bu bölümde tek canımız var.
 • Bomber : Sadece bomba yüklü gemimizle hayatta kalma savaşı veriyoruz.Bombalarımız 10 adet,bu yüzden bombalarımızı etkili kullanmakta ( yoğunluğun arttığı,düşmanın fazlalaştığı yerlerde ) fayda var.
 • Impact : Silahların engellendiği , sadece belirli noktalarda zırhımızın verdiği güçle düşmanlarımızı yenmeye çalıştığımız bölüm.
 • Twin Gun :  Sadece iki silahla savaştığımız bölüm. Bu bölümde iki silahı da aynı anda kullanabiliyoruz. Yönlenmeyi konsolu heryöne çevirerek sağlıyoruz.
 • MINI-GAMES : Tüm bölümleri bitirdikten sonra açılan bölümler. Bu kısım  3 bölümden oluşmakta :
 • Crush :  Alena Gezegeni’ni bitirdikten sonra açabildiğimiz bölüm.
 • Disc Slide : Sehora Gezegeni’ni bitirdikten sonra açabildiğimiz bölüm.
 • Orbit Bomber :  Mahler Gezegeni’ni bitirdikten sonra açabildiğimiz bölüm.
 • Rock & Roll :  Werth gezegenini bitirdikten sonra oynayabileceğimiz bölüm.
 • Trucker :  Yuriko gezegenini bitirdikten sonra oynayabileceğimiz bölüm.

Örnek olarak ilk bölümümüz olan Crush’ı anlatayım.Bu bölümde belirli bir sürede önceden belirlenen miktarda düşman göktaşı patlatmaya çabalıyoruz. Patlatma olayını ekranın dokunmatik pad ve dokunmatik ekranını kullanarak sağlıyoruz.

HIGH SCORES : Çevrimiçi ortamda ( online ) ne derece dünyayı kurtarıp da başarılı olduğunuzu gördüğünüz bölüm. ( İlk 10’da 5 Japon,2 Amerikalı ,2 İngiliz ve 1 Danimarkalı var. HAydi TÜrkler ! BAyrağımızı tepeye taşıma vakti ;) )

OPTIONS : Ayarların yapıldığı bölüm.Burada kotrolleri ayarlıyor , Credits ‘de kimlerin adının geçtiğini görebiliyor , settings’de ses,müzik gibi klasik ayarları yapıyor ,EULA ‘da ise bize gerekli uyarıların yapıldığı sayfayı görebiliyoruz. ( Çok da mühim değil bence )

GAME STATISTIC : Oyunu ilk aldıktan itibaren kaç kez öldük,öldürdük,puanlar ve bazı istatistiklerin yer aldığı bölüm.

 KİMSİN SEN ? ÇIK DIŞARI , ÇIK !

Play kısmına geliyoruz ve biliyoruz ki heryerden bir cisim yaklaşacak…

Arcade seçerek oyuna başlıyoruz. İki seçenek ile karşı karşıyayız. Delta ve Pure. Delta bölümü dokunmatik ekran ve düğme kontrollerinin aktif olduğu seçenek. Pure ise sadece düğme kontrolünün olduğu seçenek . Artık daha fazla sabırsızlanmadan düşmanların ortasına dalmak istiyoruz ve haydi hopppaaaaa !!!

 

TEK YARDIMCIM SENSİN OYUNCU ! 

Deltayı seçtim ve zorluğu Normal olarak ayarladım.Gezegenim Alena . Alena’yı bitirdiğim taktirde Sehora ve Sehora’yı geçince diğer gezegenleri de sırayla açabileceğim.Kalbim gümgüm atıyor ! Heyecan beni bekliyor …Ve başladık !

Oyunda Left tuşu anlık hızlanmamızı ve aynı zamanda zırh kullanarak düşmanları 2-3 saniyeliğine canımız gitmeden yok edebilmemizi sağlıyor. Bu özellik oyunda  BOOST olarak geçiyor. Oyunda 2 ana silahımız var.  Ice  ve FIRE . Ice,buz atmamızı, Fire ateş atmamızı sağlıyor. Ice ile buz şeklindeki düşman ve göktaşlarını, Fire ile ateş şeklindeki düşman ve göktaşlarını yokediyoruz.  Rİght tuşu silah değiştirmeye yarıyor. Bir gezegenin etrafında dönüp duruyoruz ve üzerimize gelen kayaları parçalıyoruz.PArçaladıkça kayalardan gelen bonus puan , can ve silahları topluyoruz. Silah gücümüz arttıkça göktaşı ve düşmanları yok etmek daha da kolaylaşıyor. Ayrıca konsolu sallayarak bomba atmamız mümkün. İleriki bölümlerde ise dokunmatik ekran ve pad’i kullanarak daha efektif bir oyun oynama imkanımız doğuyor.

Gelelim grafiklere… Grafikler oldukça canlı. Vita ekranımızın desteklediği milyonlarca rengin tadını çıkarıyoruz. Özellikle de patlama anındaki ve  ateş ederken ortaya çıkan görsel şölen inanılmaz. Sesler de bir o kadar atmosferi bize yaşatacak cinsten. Açıkçası oyunda savaşırken ciddi anlamda Vita’mız ile de savaşıyoruz çünkü oyunun ileriki bölümlerinde yattığımız yerden değil de kalktığımız yerden oynamamız gerekiyor.

Oyunun diğer bir artısı ise çok kısa süren yükleme ekranı. Açıkçası bazı oyunlarda beklediğimiz 30-35 saniyeler bize bir ömür gibi gelebiliyorken, VUR VE GEÇ tarzı oyunlarda beklemeye tahammül edemeyeceğimiz bir ortamda bu kısa sürede yükleme işlemi oyuna artı kazandırıyor. Ateş tuşunu SAĞ ROLL ile sağladığımız için ateş tuşunu oldukça etkili kullanmamız ,oynanabilirliği arttırıyor. Bununla birlikte dokunmatik ekran ile büyük düşmanlarımıza tam güç ile tüm bombalarımız ile saldırmamız mümkün. Bu gücün verdiği haz bambaşka ! Dokunmatik pad ise kendimizi tamamen EVRENİN KORUYUCUSU hissetmemizi sağlayacak kadar öldürücü bir gücü kullanmamızı sağlıyor.

Gelelim diğer dikkat etmemiz gereken özelliklere. Ekranı oynatarak görüş açımızı değiştirebiliyor, üçgen tuşu ile görüntüyü merkezleyebiliyoruz. Oyuna 3 canla başlıyoruz ve canımız ekranın sol üst köşesinde gemimize benzeyen bir simge ile belirtilmiş. Canımızın hemen altında 5 gen simge ise kaç tane EMP bombamız olduğunu gösteriyor. Çok sıkıştığımız noktada EMP atarak etrafımızdaki herşeyi yok edebiliyoruz. Bununla beraber parçaladığımız kayaların içinde yeşil mineraller var. BU mineraller parçalandıkça bize ekstra hak, silah gücünde artış ( oyun içinde silah değiştirdikçe yüzde olarak belirtiliyor) , ekstra silah veya puan kazanabiliyoruz. Ama bu özellikleri kazanabilmek için parçalanan bu minerallerden çıkan ufak simgelerin üzerlerinden geçmek gerekiyor.

Sağ üst köşede puanımız ve hiç ölmeden etrafımızı öldürdükçe puanın aldında X2 , X5  şeklinde katlanan puanlar kazanmamız mümkün.Ekranın sağ alt kısmında ise super points yazan bir kısım var. Bu kısım düşman öldürdükçe doluyor ve tamamen dolunca kocaman bir puan alıyoruz. BU kısımda yer alan diğer özellikler  Weapon Overdrive (  güçlü silah ) ,  Super X  1 up   gibi ekstra özellikler kazanıyoruz. Örneğin Mavi buz silahının yerine belirli bir süre mor ışın saçan bir silaha kavuşmuş oluyoruz. Belirli bir öldürme aşamasından sonra bölümü bitirmemiz için gerekli koşul , bir miktar düşmanı öldürmek … Düşman sayısını da ekranın altındaki barda görebiliyoruz. ( Canım , bar deyince hemen aklınıza votka gelmesin :) )

KAPTAN UMBUT ! YİNE EVRENİ KURTARDINIZ ! 

Oyundaki grafiklerin HD olması ve oyunun çok ucuz olması ( Amerika’da 9,99 Dolar , Türkiye’de PSN Store’da 18,99 TL + 5,79 TL Game Pack ) oyunun diğer artıları arasında. Oyunun tek eksiği olarak Vita’nın donanımsal özelliklerinin daha iyi kullanılmamış olması diyebiliriz.

Sıra da hangi evren var ??

 

PUAN:  9/10

Grafik : 10 / Ses : 8 / Oynanabilirlik : 9 / Atmosfer: 9 / Genel: 9

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000215318921 Kağan Örün

  güzel oyuna benziyor

 • barıs

  bu endless bomber twin gun falan advanced starfighter packle mi geliyor? ben oyunla birlikte aldım o paketi ama ben de çıkmıyor bunlar

  • UMBUT

    evet, o paketi alman gerekiyor,bende de yoktu.

 • http://profile.yahoo.com/HQF2U55MOTEMX6YEAB5XSPH2D4 Kutay

  dün akşam satın aldım.. eğlenceliye benziyor. vakit geçirmek için güzel bir oyun . tavsiye ederim.

 • Junos Toure

  networkten alabileceğiniz en iyi oyunların başında geliyor. ps3 te super stardust hd oynayıp bilek çürütenler iyi bilir :)

 • UMBUT

  Oyunun videolu anlatımı da gelecek. Bununla beraber oyundaki PLAY bölümünden açılan kısımdaki kısıtlı silahları kullanabildiğimiz oyunları da oynayarak önceden o silahlar konusunda belli bir tecrübe kazanıp sonradan asıl oyuna döndüğümüzde tüm özellikleri efektif biçimde kullanmamız mümkün. Benim favorim IMPACT :)