The Walking Dead (İnceleme)

Tarih Eyl 8 2013 - 2:49pm - UMBUT
2508
GENEL PUAN
  • Grafik
  • Ses
  • Oynanabilirlik
  • Atmosfer
  • Hafıza/Fiyat

Kurallar uyulmak için yazılır. Bazıları kurallara uyar, bazıları bozmak için çabalar…Onlar , kuralları bozanları ortadan kaldırmak için oradaydılar…Ve hayatta kalmak için…

YouTube Preview Image

Kimse bilemezdi değil mi yıllar boyunca yapılan zombi filmlerinden farklı bir yapıtın tüm dünyayı sarsacağını…Yıllar önce Yaşayan Ölülerin Şafağı , Yaşayan Ölülerin Dönüşü , Ölüler Adası gibi bir çok filmle karşılaştık.Video oyunlarında ise Wolfenstein, Doom gibi oyunlarda , He-Man gibi çizgi filmlerde bu tarz yaratıkları gördük. İzledik ve doyduk… Sonra 2003 Yılında biri bunu kağıda döktü. Yıllarca yazdı. Hem de 5 sezon…satış rekorları kırdı. Ardından yapıtı diziye uyarlandı…İzlenme rekorları kırdı ve hala devam ediyor.Bilgisayar ve konsollarda oyunu çıktı…Son olarak korkuyu avucumuzun içinde yaşama vakti geldi .Kimdi bu hikayenin yazarı ? : Robert Kirkman !


Walking Dead ‘i bilen bilir, halen arkadaşlarımız ısrarla DİZİ kısmında bölümleri yüklemeye devam ediyorlar ; biz de sizi o atmosfere sokalım bakalım… Hikaye Atlanta Georgia’da geçiyor. Aynı çizgi romanda olduğu gibi karakterlerin orijinal olarak burada yer aldığı oyunda Üniversitede profesör olan Lee Everett ve korumaya çalıştığı küçük kız Clementine ‘e eşlik edenler , yine orijinal hikayeden Hershell Greene , Shawn Greene ve Glenn. Oyunumuz karakter olarak bir Puzzle’a bensemese de yapı itibariyle oyunun başrolündeki karakterleri geliştirebieceğimiz bir yapıt diyebiliriz. Kısa tanıtımlara ekleyebileceğimiz noktaysa The Walking Dead’in 90 farklı oylamada YILIN EN İYİ OYUNU seçilmesi.

YouTube Preview Image

SHERIFF RICK GRIMES İLE BULUŞMA VAKTİ 

Sabırsızlandığınızı biliyorum ama henüz oyunu anlatmak için erken. Çünkü biraz bu yapımın özüne inmek istiyorum. Yapımcı Telltale Games “ Geleceğe Dönüş “ ve “ Jurassic Park “ gibi bazı oyunların da yapımcısı. Hikayenin dışına olabildiğince çıkmayan Telltale oyunun tutulabilmesi için biraz oynanabilirlik eklemiş.Bunu ileride göreceğiz. Dünyayı kurtarma vaktinin geldiğini düşünüyorsanız , görev sizindir !!

Oyunun menüsü çok basit. Bunu herkes anlayabilir diye düşünüyorum. Ses ayarlarının dışında yeni oyun başlayacağı zaman dokunmatik ekran mı yoksa düğmeleri mi kullanmak istediğimizi belirliyoruz. İlk bölüm başlarken “ nasıl yani ??!! “ dedirtecek bir uyarıyla karşılaşıyoruz :

VERECEĞİNİZ KARARLAR OYUNUN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK. 

Heyecanlanmamak elde değil !! Öyleyse hemen başlayalım. Oyunda ilk olarak Prof. Lee’nin bir polis aracında polis memuru ile dertleşirken görüyoruz.Anlaşılan bir suç işlemişiz ve polis ofisine götürülüyoruz.( Sebebi ise üniversitenin dekanını öldürmesi sonrası cezaevine doğru gönderilmesinden dolayı… )Bu sırada polisin söylediği ya da sorduğu cümlelere belirli bir süre içinde cevap vermemiz gerektiğini görüyoruz. Burada anlaşılan nokta İNGİLİZCE BİLMEMİZ GEREKTİĞİ. Verdiğimiz cevaplara göre karşımızdaki kişi bize güveniyor veya güvenmiyor, ya da verdiğimiz kararlara göre kaderimiz değişiyor. Oyunda geçen yüzlerce konuşmaya bakarsak uçsuz bucaksız sonların olacağı bir oyun ile karşıkarşıyayız diyebiliriz.


Oyunun en güzel yanlarından birisi de bu , cevap verme süresinin kısıtlı oluşu ve değişken oluşu oyunun heyecanını da arttırıyor.Şimdilik hikaye modunda devam eden The Walking Dead’de neler değişiyor bakmaya devam edelim…

Oyun grafik açıdan orta değerde diyebiliriz. Bir Killzone veya Call Of Duty beklemek haksızlık olur.Çünkü oyun bilindiği gibi orjinaline yani biraz hikaye biraz çizgi karakterine sadık kalınmaya çalışılmış demiştik. Böylece  oyunun karekteri hakkında hikayeye yönelik bir macera oyunu diyebileceğimizi düşünebiliriz. Oyunun oynanması sırasında etrafımıza bakabiliyor,dikkatimizi çeken durumlar olduğunda hikayeni o an bölebiliyoruz. Mesela polis memuru birşeyler anlatırken sözünü kesip başka bir konuya yönlendirebiliyoruz. Bu bakımdan oyun 3.Şahıs Vurucu ( Third Person Shooter ) fakat dediğim gibi önemli olanşey karakterimizi değiştirmek. Bunu destekler nitelikte hikayenin yazarı Robert Kirkman  OYUNUN, DİĞER ZOMBİ OYUNLARINDAKİ GİBİ VUR GEÇ TARZI DEĞİLDE , AKSİYONDAN DAHA UZAK,KARAKTER GELİŞTİRMEYE YÖNELİK BİR YAPISI VAR. Gibi bir yorumda bulunuyor. Oyunun bu özgür yapısı ana karakterini oluştururken, kullanıcılar da Telltale server’larında kendi geliştirdikleri karakteri paylaşabiliyorlar.


Oyun bildiğiniz gibi EPISODE 1 diye başlıyor ve ana hikayeyr uygun olarak 5 bölümün biz beklediğini söyleyebiliriz.Her bir bölüm de 5 adet ana seçim hakkı ve 2-3 adet ise oyunun çarklarını yerinden oynatabilecek seçim durumları gözüküyor. Oyundaki iyi noktalardan biri ise , belli başlı bölgelerde oyunu kaydetme imkanımızın olması. Böylece yaptığımız yanlış seçimleri geri döndürmek mümkün olabiliyor.

Oyunda kontroller kolay ve keyifli. Dokunmatik ekranda  parmağımızı sürükleyerek adamımızı yürütebiliyor,çevredeki malzemelere ve eşyalara dokunarak aktif hale getirebiliyor veya taşıyabiliyoruz.

Gelelim ses efektlerine. Oyunun 2,3 GB olduğunu hatırlatmalıyım. Sebebi grafiklerden kısılmış oyunu oyun yapan başlıca iki sebep : OYNANBİLİRLİK VE SES ! Oyundaki sesler ve müzik o kadar güzel harmanlanmış ki, normal sahnelerde müzik durağan iken aksiyon sahnelerinde ses efektleri, müzik ve çevresel sesler değişiyor. Hatta kulaklık ile oynuyorsanız ani yerlerde zıplamanız mümkün. Oyunda dizide olduğu gibi bu yürüyen ölülere AYLAK deniyor ve bu aylaklar sese doğru hareket ediyorlar. Size tavsiyem oyunu kulaklıkla oynamanız,çünkü kendinizi heyecanın içinde hissediyorsunuz.

HAYATTA KALMA SAVAŞINA BAŞKA BİR PENCEREDEN ATEŞ EDİN ! 

Oyunu tam bitirmemekle beraber yaşadığım korku ve keyifin yüzümde belirmesini özlemiştim bu oyunda. 2,3 GB gibi büyük çaplı The Walking Dead özellikle ses efekleri ve oynanabilirliği ile öne çıkıyor. Kullanıcıların %93 oranında tam puan verdiği The Walking Dead ortalama fiyatı ile de cebi çok çok zorlamıyor. Upuzun tropy listesi de oyunun uzunluğu konusunda fikir veriyor. ESRB Sınıflandırmasında +17 yaş sınırlaması koyulan oyunda KAN , KORKU SAHNELERİ , AĞIR BİR DİL VE CİNSEL İÇERİKLER de gözönüne çıkıyor. Bu konuda büyükleri uyarmakta fayda var diye düşünüyorum ( ki çocuklarını uzak tutsunlar ). Hayatta kalma savaşı başka pencereden devam ediyor. Pencereyi açarken dikkat edin, her an bir aylak karşınıza çıkabilir.

Notlar:

GRAFİK: Grafikler orijinal çizgi romanına sadık kalındığından iyi denebilecek düzeyde
SES: Zamanlamaya göre değişen ses efektleri, sesendirmelerin gerçekçiliği ve müzik…Kusursuz !
OYNANABİLİRLİK: Değişik bir oynama türü , kolay ve efektif oynama. Heyecan üst düzeyde.
ATMOSFER: Heyecan sınırsız , seçimlere göre kendi kaderimizi çizebiliyoruz.
HAFIZA/FİYAT: Oyunun boyutu grafiklere göre oldukça büyük,fiyat makul sayılabilir.

( Ve oyun içi video ile sizleri başbaşa bırakıyorum . )

YouTube Preview Image