Tüm PS4 Oyunları Remote Play İçin Uygun Olacak

Tarih May 29 2013 - 2:57pm - Skaty
2098
Güncelleme: 05 Haziran 2013

Yoshida haberi doğruları. PS4 oyunlarını Vita'da oynamak çok kullanışlı olacak!

ps4 ps vita remote play

Tüm PS4 oyunları PS Vita’da Remote Play ile oynanabilir olacak!

EuroGamer‘e konuşan bir PS4 oyun geliştiricisi, Sony’nin tüm PS4 oyunları için Remote Play özelliğinin kullanılabilir olmasını istediğini söylüyor. Buna tek istisna PS4 Eye kullanan oyunlar olacak. Eye oyunları dışındaki tüm oyunların Remote Play destekli olacağı söyleniyor. Hatırlayacağınız üzere PS3 ile Remote Play desteği çok kısıtlı olarak sunulmuştu, Sony Wii U’nun kullanım alanını bu şekilde kendi sistemine de dahil etmiş olacak.

YouTube Preview Image

PS4’ün tanıtıldığı özel konferansta Knack isimli PS4 oyununun Vita’da oynandığını izlemiştik. PS4 ve Vita arasındaki bu bağlantı 1080p görüntünün h.264 codec ile 960×544’e sıkıştırılmasıyla çalışıyor, bunun bir kalite kaybına yol açmadığını aksine görüntüyü sıkıştırarak daha fazla keskinlik elde edilebileceğini söylemeliyim.

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • spawner

  Bir ps4 geliştirici ve istediğini söylemiş. Bir de başlığa bakıyorum da çok abartılı

  • Kazumatr

   Hic abartili degil.Cunku suanda cfw li ps3 lerde tum oyunlar vita uzerinden oynanabiliyor.Sony bu ozelligi ps4 eentegre etmistir.Cunku vitadaki ekran goruntusu alma ozelligi de kirilmis cfw li psp lerde olan bir ozellikti.Sony hackerlarin yaptiklari uygulamalari konsollarina entegre ediyor.Baslikta hic sacma degil oyuzden biraz bilgi sahibi olsan boyle demezdin.

   • spawner

    Kardeşim ilk önce ne dediğimi anlamaya çalış ondan sonra cevap ver. Madem her oyun cfw’lilerde çalışıyordu neden sony getirmedi, demek ki o kadar kolay değil. Ve olayda bir geliştirici -yönetici de değil- remote play konusunda “isteğini” belirtmiş. Tüm oyunlar çalışacak diye bir şey yok yani.

    • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

     Yazıda atladığınız bir nokta var. Geliştirici Sony’nin kendilerinden isteneni söylemiş, sadece kendi istediğini değil, yani doğruca Sony’nin dediğini aktarmış. Demiş ki: “Sony tüm PS4 oyunları için Remote Play özelliğinin kullanılabilir olmasını istediğini söylüyor.” Yani Sony’nin geliştiricilere söylediği şey şunun gibi bir şey olmalı: “Oyunlarınıza Remote Play desteği ekleyin”. Başlığın bu kadar iddialı olmasında ki sebep de bundan kaynaklı.

     Ayrıca CFW’li PS3’de neredeyse tüm oyunlar PS Vita’da Remote Play ile oynanabiliyor. Aklınıza gelen ilk PS3 oyununu YouTube’de “….. PS Vita Remote Play” şeklinde aratarak hemen bulabilirsiniz. Öyle bir yazmışsınız ki sanki CFW’de çalışan her şeyi Sony getiriyor!?

     Sonuç olarak, her ne kadar EuroGamer kaynağına onaylanmış bir PS4 geliştiricisi dese de bu gelişmeye kesin gözüyle bakamayız, ancak gelişmeler aynen yazdığı gibidir, resmi açıklamayla ya da PS4 çıktığında aslını öğreneceğiz.

     • Kazumatr

      Cfw deki hersey demedim cfw de olan kendine yararli seyleri sony konsoluna ekleyebiliyor.Kalkipda ben su kullanici bizim konsola cfw yapmis suda bu programi yapmis begendik yeni konsolumuza koyduk diye anlasilmasin sozum.Vitadaki ekran goruntusu olayi psp de cfw lerde olan bi ozellikti ondan bahsediyorum.Birde ps3 te multiman ile remote play engeli kalkiyor ve her oyun oynanabiliyor kalkip multiman getircek degilya ps4 e :D,Sony herseyi yolu yordaminca yapiyor.Zaten bu ozelligi getirmekyerinefirmalardan istemis her firma ayrica kendi ekleyecek.Ama bunu sony kendi konsolunada koyabilirdi anlatmak istedigim bu.Yapmak istese yapabilir.Ama su durumda her firma daha farkli bi sekilde sunucaktir buda remoteplay e cesitlilik kazandirabilir.

     • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

      Benim sözüm sana değildi ki :)

     • Kazumatr

      Anlamayanlar olursa aciklama niyetine okurlar ozaman :D

    • Kazumatr

     Sony ps3 te buolayi yapsaydi ps4 te yapmanin bi anlami kalmazdi.Sende bi firmaya sahip olsan yeni cikicak olan urunune ilgi duyulmasini satilmasini ister boyle yapardin ;)

 • berk

  Oooh açarım Gta 5 i Ps Vitada yolda oyna :D