Uncharted: Golden Abyss (İnceleme)

Tarih Şub 28 2012 - 7:11pm - UMBUT
3570

UNCHARTED : GOLDEN ABYSS

Gelecek , geldi derken sonunda Play Station Vita’larımıza kavuştuk. Vita’nın Amiral Gemisi olarak karşımıza çıkan Uncharted oyununun Golden Abyss bölümüyle birlikteyiz. PS3 hayranları Uncharted serilerini oynamadıysa çok şey kaçırdı diyebilirim ; çünkü oyunun ilk çıkış sürümü olan Uncharted : Drake’s Fortune büyük beğeni toplamış, Uncharted 2 : Among Thieves 5 milyonu geçen satış rakamıyla ne derece başarılı bir oyun yaptığını kanıtlamıştı. Bu türde başarılı oyunların yeni çıkmış bir konsol için yeniden ve farklı senaryoyla hazırlanması konsolun geleceği açısından önemli bir gelişme.

AMAZON’DAN GÜNEY AFRİKA KIYILARINA …

Kısa bir ön girişten sonra maceramıza başlayalım. Yaklaşık 35-40 saniyelik bir yükleme ekranından sonra oyunun ana menüsüne ulaşıyoruz.

Ana Menü şunlardan oluşmakta :

 • Chapters: Oyunda oynayabileceğimiz bölümler
 • New Game : Yeni bir oyuna başlamak için
 • Load Game : Kayıtlı oyunu yüklemek için
 • Options : Ayarları buradan yapıyoruz.
 • The Black Market : İnternet üzerinden hediye toplama bölümü

Oyunun ana menüsüne ulaştığımızda etkileyici bir müzik ile karşılaşıyoruz. Bu müzik bizi savaşmamız için teşvik ediyor :) Ayarlarla fazla boğulmadan drekt oyuna geçiyoruz.

İSTANBUL’DAN NEPAL’E …

Kahramanımız Nathan Drake ile yeni maceralara başlamadan önce, kısa bir eğitim aşamasından (tutorial) geçiyoruz. Bu bölüm özellikle Vita’nın donanımsal özelliklerini kullanmamız açısından bize güzel bir deneyim oluşturuyor. Öncelikle Vita’nın herhangi bir özelliğini kullanmamız gerektiğinde otomatik olarak bir HINT ( İpucu ) sayfası açılıyor ve bize şekillerle bazı hareketleri nasıl yapabileceğimizi öğretiyor. Yanlışlıkla bir tuşa basıp ipucu sayfasını kapatırsanız panik yapmayın, aynı sayfaya tekrar ulaşmak mümkün. Bunu geniş bir şekilde yazının devamında açıklayacağım.

Vita’nın donanım özelliklerini uygulayacağımız alanlar oyunun başında genellikle kolay olduğundan alışma sürecimiz hızlanıyor. Ben bu tarz oyunlarda herşeyi sindire sindire oynadığımdan hem oynama süremi uzatıyor , hem de görmek istediğim grafik özelliklerini , müziği doyasıya yaşıyor ve görüyorum. Oyunun oynama süresi de oldukça uzun. 1 Saat boyunca sindire sindire oynadığım ilk bölüm sonunda oyunun %1 ‘ lik bölümünün bittiğini gördüğümde keyfim kat be kat arttı . Zaten firma tarafından belirtilen oynama süresi en hızlı biçimde minimum 2 saat olarak belirtilmiş. Gelelim grafiklere…

KOLOMBİYA’DAN YEMEN’E…

Grafikler konusunda kafama takılan birkaç nokta oldu. Birincisi oyun ne kadar muhteşem olsa da bazı yerlerde örneğin yaprakların üzerinden geçerken duvara çarpmış gibi hissetmek bana dar bir alanda oynuyor hissi uyandırdı. Bunun sebebi de sevgili oyun canavarları , oyunun o noktadan sonrasının devam etmeyecek olması … Açıkçası Far Cry’daki “özgür oyun oynama alanı” nda düşmanlara onlarca farklı noktadan saldırabiliyorduk ama Uncharted G.A.’de genellikle düşmanlar bizim karşımıza çıkıyor. Bu durumu bir konsol oyununda aramak ne kadar doğru , bu tartışılır ama yine de görsel efektler çok güzel.

Oyunun sinematik bölümleri hem dinlenmemizi hem de hikayenin devamını öğrenmemiz açısından güzel molalar oluşturuyor. Hayatım boyunca en çok merak ettiğim yer olan Peru ‘ daki Inca tapınakları ile bağdaştırabileceğim bir atmosferde hem mistik hem de heyecanlı bir maceraya dalıyoruz. Görsel efektler gayet güzel. Oyundaki müziklerde Güney Amerika kırsallarındaki medeniyetlerin, kültürel müzikleriyle heyecan ve adrenalini yüksek seviyeye çıkararak, günümüz müzikleriyle harmanlanmış. Kendimizi “Kamçılı Adam” gibi hissetmememiz için hiçbir sebep yok :)

MACERAYA HAZIR MIYIZ ?

Gelelim oynanbilirlik özelliklerine. Bu noktayı uzun tutmak istiyorum çünkü iştahınızın kabardığını görmek beni memnun edecek :). Oyunu oynarken sadece ateş et ve geç mi yapıyoruz ? Hayır !! Oyunu uzun uzun oynamak için bir çok sebebimiz var , şimdi bunlara değinelim.

NOT : Dokunarak dediğim kısımlarda ekrana dokunmayı kastedeceğim.
Select tuşuna bastığımızda ekranın sağında bazı semboller beliriyor. En önemli sembolümüz defter sembolü. Bu sembole bastığımızda bize ve Nathan’a lazım olan bir çok bilgi gözüküyor. İlk sayfada Selections kısmında bölümler mevvut ve bu bölümlere dokunarak o bölümde neler yapılmış ve neler yapılması gerek görebiliyoruz. İkinci sayfada Tutorial bölümü mevcut. Burada oyun sırasında Vita’yı etkili biçimde nasıl kullanabileceğimiz anlatılıyor. İşte burası can alıcı. Vita’nın özelliklerini sonuna kadar , suyunu çıkarana kadar kullandığımız kısımdayız.

Oyunda AIM ( hedef göstergesi ) açtıktan sonra konsolu sağa sola yukarı aşağı oynatarak daha hassas şekilde ateş edebiliyoruz. Bu oyuna müthiş bir oynanabilirlik ve eğlence katmış. Silahımız cebimizdeyken bir kutunun arkasına saklanabilir, birden hedefi açıp ateş edebilir ve tekrar aynı kutunun arkasına saklanabiliriz. Yere düşmüş bir silah bulduğumuzda o silaha dokunduğumuzda silahı alıyoruz.Aynı tarz başka silahımız varsa yerine diğerini atıyoruz. Duvarlardan tırmanmak için duvara dokunmamız hatta parmağımızı sürükleyerek otomatik olarak üç dört taş tırmanmak mümkün. Tutunduğumuz bir yerden karşısındaki bir yere atlamak istediğimizde ister üçgen ve roll tuşlarına aynı anda basabiliyoruz ; istersek de ekranı sağa ya da sola yatırıp aynı işlemi yapabiliyoruz. Atlarken dikkat etmek lazım, bazı yerlerde iyi tutunamazsak yere düşüp ölebiliriz.

Şimdiden heyecanlandığınızı hisseder gibi oldum. Öneğin, ( bu en sevdiğim kısım ) bir düşmanla burun buruna geldiniz ve panik yaparak ateş edemediniz. Bu durumda paniğimizi gören düşman bizi bekliyor ( yok artık buna da inanmayın :) ). Hemen düşmanın üzerine örneğin karnına dokunduğumuzda karnına bir yumruk atabiliyoruz , parmağımızı kaydırdığımızda düşmanımıza uçan tekme bile atabiliyoruz. Bununla beraber düşme noktasındaki bir düşmanı tutup çekerek aşağı atabiliyoruz.

Oyunda diğer yaptığımız hareketler ; bir kütüğün üzerinden karşıdan karşıya geçerken Vita’yı sağa sola oynatarak Nathan’ın dengede gitmesini sağlıyor, ipten tırmanmak için arka pad’i iki elimizle aşağı çektiğimizde tırmanmasını sağlıyor,ipten tutunup sallanmak için konsolu ileri geri yatırarak hız almasını sağlayabiliyoruz. Bu özellikler uçup gidiyor…

Seyir defterini açıklamaya devam edelim. Çünkü bu defter oyunun ana parçası.Oyun sırasında gizli bir yer bulduğumuzda elde ettiğimiz bazı tarihsel taş,sayfa ya da anıtları da burada görebiliyoruz. Bazı noktalarda bölümü geçebilmemiz için fotoğraflar çekmemiz gerek . Bunlar Nathan’ın delilleri oluyor. Fotoğraf çekeceğimiz kısma gelince ekranın sağ üst köşesinde fotoğraf imleci yanıp sönüyor. Fotoğrafı çekmeden önce ekranı sağa sola döndürerek ve zoom açıp kapayarak gerçekmişçesine fotoğraflar çekebiliyoruz. Çektiğimiz fotoğraflar sonunda fotoğrafın yüzde kaç oranında doğru çekildiği gösteriliyor. Amacımız %100 yapmak. Bazı bölümlerde 45 fotoğraf çekmek bizim diğer görevimiz. Ayrıca bazı noktalarda eski yazıtları bulduğumuzda üzeri toz kaplı ve taşın üzerini elimizle gerçek gibi siliyoruz ve sildikçe yazıtın üzeri daha belirgin oluyor. Bu da oyunu shot em up ( vur ve geç ) oyunlardan fazlasıyla ayırıyor. Elde edeceğimiz bu eski taşlar , yazıtlar Artefacts olarak geçiyor.

VE AGGRO !!

Oyunu oynayıp bitirdikten sonra bile PS Vita’nın Near özelliğini kullanarak çevremizdeki Vita kullanıcıları ile elde ettiğimiz bazı hediyeleri ( Oyun içindeki Bounty’ler ) paylaşabiliyor,eksik kısımları The Black Market’te tamamlayabiliyoruz. Ayrıca oyunda elde edemediğimiz gizli taş , yazı ve maskeleri internet üzerinde 1€ fiyata PS Store ‘dan alacağımız Treasure Map ile oyunun her bölümündeki gizli yerleri elde edebileceğiz. Bir çok oyun sitesinde 10 üzerinden 8-9 alan bu oyun da benden iyi bir not aldı.Uncharted Golden Abyss konsolda hiç oyun oynamamış birisini bile kendine köle yapabilecek kadar başarılı bir oyun. Kendi efsanesini PS3 ‘te tam anlamıyla kabul ettirdikten sonra da bu kez Vita’ya el atarak başarısını kanıtladı.

Yeni maceralarda görüşmek üzere …

PUAN: 9/10

Ses: 8 / Grafik:9 / Oynanabilirlik:10 / Atmosfer:9 / Genel : 9

 • Kobe_barcan91

  güzel inceleme tebrikler

 • falconsavas

  öncelikle çok güzel bir inceleme olmuş buyüzden umbut beye çok teşekkür ediyorum. benim gibi Vita sahibi olmayanların içini kudurtacak cinsten özellikleri görmek, bu ürüne ve oyuna ulaşamayanlar için gerçekten üzücü :) ama yinede özelliklerini okumak bile çok eğlendirici. Vita ve yeni çıkacak oyunlarla ilgili incelemeleri de dört gözle bekliyoruz…

 • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

  Okumaktan keyif aldım, eline sağlık :)

 • Musti Yuksrl

  merhaba tapınakta heykelleri oynatarak cözmeye çalıştıımbiyer var orayı bir türlü seçemedim yardımcı olabilecek kimse varmı

 • Magandalar18

  Şu salakça heykelleri satranç karelerine dizilen bölümü nasıl geçiceğiz ingilizce sıfır bende ilkokul terkim.

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Chapter kaç :) ?

 • http://www.facebook.com/emirhan.arslan.501 Emirhan Arslan

  Ben ps plusdan aldım şimdi 90 günlük üyelik bu oyunu yükledim bu oyun 90 gün sonra gitçekmi