Unit 13 (Ön-İnceleme)

Tarih Mar 8 2012 - 3:23am - UMBUT
1812

UNIT 13 …

Analyse…

Mission Confirmed…

Yine sana ihtiyaç duydular… Sensiz verilen mücadelenin anlamsızlığını biliyorlar… Kader senin elinde…Bir ülkenin savaşı , bir onurun savaşı… Başarmak için ölmeyi göze almazsan , işin bitmeden baştan öldün demektir…

Touch to Launch…

Merhaba sevgi dostları … Bu oyun için sevgi dostu demek ne kadar garipse , demoyu oynadığımda karşılaştığım şey de o kadar garip. Bazen en dandik grafiklere sahip oyunlar bile adamı kendine çekiyor, mesela Worms gibi. Hiçbir estetiği yok , bir solucanın bazuka ile ateş etmesi ne kadar saçma değil mi ? Ama kendine aşık etti mi , etti… Bir de Unit 13’e gelelim. Açılır açılmaz güzel bir müzik , etkileyici bir ana menü … peki sonrası…

Main Menu …

Oyunumuz çift analog ile oynanabilen taktik simülasyon oyunu. Adından da anlaşılacağı gibi oyundaki amacımız takımımızdaki adamlarımızla değişik görevleri bitirmek.Her görevin belirli bir zorluk seviyesi ve uzunluğu var. Ana menüye girdiğimizde etkileyici müzik devam ediyor. Menüdeki seçenekler şunlar :

 • SOLO MISSIONS : Oyundaki 36 bölümü tek tek oynayabileceğimiz kısım.
 • ONLINE COOPERATIVE :  Çevrim içi kooperatif kuracağımız :P  oyun oynayacağımız bölüm.
 • HIGH VALUE TARGETS : Değişik bölümleri oynayabileceğimiz, bölüm başına kazandığımız yıldızlarla açabileceğimiz kısım. Bu özel bölümler 20 yıldızla başlayıp 180 yıldıza kadar devam ediyor.
 • DAILY CHALLANGE : Günlük değişken görevlerin oynanabildiği kısım.  Her gün farklı bir görevin eklenebildiği bu bölüm gerçekten ilgi çekici.

Ayrıca alt kısımda PSN’ye bağlanabilir , options’da klasik görünüm, roll  ,ses , tuş ayarlarını yapabiliyoruz.

Sağ üst kısımda ise bildirim seçeneği mevcut. Oyun ile ilgili bildirimler bu kutuya düşüyor. Mesela unlock olan ( kapalıyken aktif duruma geçen ) bölümler , Vita arkadaşlarımızın aldığı puanlar  gibi bilgileri örnek verebiliriz.

 Gelelim oyuna…

 ANALYSE : THE KID ! …“ KID ? “

Oyunun oynanabilirlik kısmı kendi açımızdan güzel. Operasyon tanımı güzel sesli bir bayan tarafından bize bildirildikten sonra görevlerimizi görüyor ve göreve uygun adamımızı seçebiliyoruz. 6 adet adamımız var ve herbirinin özellikleri farklı. Kimi tam bir komando ; gizlilik , hız , sağlık ve mühimmat kapasitesi genel olarak iyi , kiminin teknik özellikleri iyi. Mesela hız ve gizliliği iyiyken rejenerasyon özelliği ( bunu anlayamadım ) kötü . Kiminin ise sağlığı çok iyiyken sınırlı sayıda mermisi var, kimisi ise tam kapasite mühimmata sahipken hız ve sağlığı zayıf…

Görevlere göre en uygun adamı seçmek bize iyi puan kazandıracaktır. Örneğin silahı ,bombası olan ve mermisi bol olan GUNNER ile ortama DALARAK herkesi öldürebilir , bölümü tıkanmadan geçebiliriz. Hatta kafadan vurmalara daha yüksek puan , acı çektirmeden direkt öldürmelere de ayrı puan alabiliriz. Fakat bunun dışında INFILTRATOR’ ı seçersek hız , gizlilik ve mermi kapasitesi bakımından çok şanslıyız. Bu adamımız ile gizli bir belgeyi kimseye çaktırmadan aldığımızda bolbol puanlar alabiliyoruz. Her bir bölümü geçmek için belirli bir sınır puanı geçmemiz gerekiyor. Ayrıca seçtiğimiz adamlarımızın her bir bölümde sahip olduğu ekstra özellikler var. Bunların arasında INFILTRATOR için konuşursak kısa mesafeden vuruş tekniği , gizlice öldürme bonusu , yarı otomatik tabancanın ( SUB MACHINE GUN ) şarjörünü hızlı değiştirme gibi özelliklere de sahip oluyoruz.

Bunca hazırlıktan sonra  artık birkaç görev bitirme vakti geldi :D

OPERATION ACCOMPLISHED …

Bunca hazırlığın ardından ve müziğin de gerilimi ile oyuna başladıktan sonra hayal kırıklığına uğramamak elde değil maalesef. Demo bile olsa insan bir iki bölümü zevkle oynamak ister değil mi ? Ama maalesef öyle olmuyor. Düşmanın yapay zekası günümüz teknolojisi düşünürsek inanılmaz kötü. HITMAN 3 veya SWAT 4 oynayanlar bilirler , bir kere şüphe çekerseniz , orada biraz düşüneceksiniz… Fakat bu oyunda hiç de öyle değil. Düşmanı öldürdükten sonra diğer adamların 15 saniye sonra hiç birşey olmamış gibi “ AKŞAM ACABA TV’DE NE VAR “ diyerek bizi “ KENDİ HALİMİZE”  bırakmaları cidden abondone olmamıza sebep oluyor.

O kadar ön hazırlık bunun için miydi yani ? Neyse deyip devam ediyoruz. Bir bakıyoruz ki bazı mermi delikleri sağa ateş ederken soldan çıkıyor. Bunun yanında adamların kullandığı bombalar hiç efektif değil. Yani bombayı atmak istediğimiz yere bir türlü ulaştıramıyoruz her nedense ( ben beceriksizim kabul). Düşmanın sırtı bize dönükken birden HEY diye bağırıp bize doğru Michael Jackson’un ( rahmet andı adamcağız) MOONWALK dansı gibi kayarak dönmesi ve bize ateş etmesi de çok garip . Bir de diğer adamların ateş ettiğimiz yön değil de başka yönlere bakıp anlamsız çömelme kalkma hareketlerini görünce çileden çıkmamak mümkün değil.  Oyunun yapay zekası bu kadar  YAPAY  iken oyunun artı olan kısımları da mevcut. Silahları test ettim. Silahların öldürme kapasitesi değişkenlik gösteriyor. Mesela MP5 gerçekten de yakında etkili ama uzakta etkili değil. Online ortamda sesli olarak diğer kullanıcılar ile etkileşime girmek ciddi anlamda oyunu keyifli yapacaktır. ( WiFi ‘ li modellerde de oynayabiliyoruz )

ABİ SEN SOLDAN SİS AT , BEN FLASH İLE DALACAĞIM deyip 1-2-3 ile karşıdaki oynayıcıları takım oyunuyla yenmenin tadı muhteşem ( Biri Counter Strike mı dedi ? )

Kısacası , oyunu multiplayer için almak isteyip de hayal kırıklığına da uğramak varken ben biraz daha bekleyip oyuncu yorumlarını okuduktan sonra bu oyunun alınması taraftarıyım.  Yapay zekanın bende bıraktığı o iğrenç tattan sonra verdiğim onca paranın da tuz biber olarak bana dönmesi kaçınılmaz olur diye düşünüyorum.

7/10

Grafik : 7 / Ses : 8 / Atmosfer : 7 / Genel : 7 / Oynanabilirlik : 5 ( Zekadan kısıp , ana menü , co-op game ‘e verdim,kızmayın)

 

 

 • emirhan

  ben oyunun demosunu oynamıdım ve bugunde alıyorum acıkcası yapay zeka sizinde dediğiniz gibi mukemmel değil ancak bu gibi sorunlar ufak updatelerle düzeltilebilir ve suana kadar cıkmıs tek tps oyunu ps vita için 

  • UMBUT

   Uncharted da TPS ;)

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=1396438699 Kağan Gökçe

  ONLİNE MULTİPLAYER VAR DİMİ

  • UMBUT

    var

 • Sanane17

  Beyler ben yeni ps vita almayı düşünüyorum. ama bir sorum olcak sizce ps vitayı aldıkta sonra şu oyunlara kaç gb hafıza kartı gerekir
  1. Unit 13
  2.Fifa
  3. Uncharted Golden Abyss
  nedersiniz ?
  birde ben bu oyunlları nerden satın alabilirm bilgi verir seniz teşekür ederim

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   4’e sığmaz 8GB gerekir en az. Kutulu olarak önerebileceğim bir yer yok. PSN’den kredi kartıyla satın alabilirsin.

 • online

  oyunu online multiplayer oynamak için game pack mi mi almamız lazım

 • Metehan

  Bu oyun kaç gb bilen var mı?