…ve PS Vita 1 Milyon Satış Rakamına Ulaştı

Tarih Eki 11 2012 - 5:44pm - Skaty
1116

Japon oyun pazarı istatistiklerini veren Media Create, PlayStation Vita’nın 1 milyon satış barajına eriştiğini duyurdu.

Bildiğiniz gibi PS Vita, Japonya’da 17 Aralık 2011 tarihinde satışa sunulmuştu, Vita’nın 1 milyon satış rakamına ulaşması Sony’nin 42 haftasını almış oldu. Nintendo’nun 3DS’i ise aynı rakama sadece 13 haftada erişmeyi başarmıştı. PSP cephesinde ise durum o kadar kötü sayılmaz, o da 1 milyon rakamına 14 haftaya erişmeyi bilmişti. Her ne kadar Sony kabul etmese de Vita’nın Japonya satışları çok parlak gözükmüyor. Aslında ekim ayının ilk haftasına baktığımızda 42 haftalık tablonun bir özetini görebiliyoruz. PS Vita 01-07 Ekim arasında 7,957 adet satarken, 3DS aynı tarihlerde 63.699 adet satmış. Vita’nın Japonya siciline daha detaylı baktığımızda da 800 bin‘lik satışın aslında ilk 24 haftada gerçekleştiğini görebiliyoruz. Yani son 18 haftada sadece 200 bin adet Vita satışı gerçekleştirilmiş.

Aralık ayından bu yana PS Vita’nın Japonya satışlarında sürekli inişli çıkışlı gerçekleşti, sadece Persona gibi Japonya’da popüler oyunlar Vita satışlarında kayda değer etkiler bırakabildi. Bu etkiler arasında özellikle Hatsune Miku çok önemli, bu oyun sayesinde haftalık bazda PS Vita satışları ilk kez 3DS’i geçebilmişti.

PS Vita’nın dünya geneli satış rakamlarına baktığımızdaysa 2.2 milyona ağustos ayında ulaşabildiğini görüyoruz. Sony bu konuda iyimser bir tavır takınmakla birlikte hedeflerinin 2013 Mart ayına kadar 10 milyon PS Vita satmak olduğunu da belirtiyor.

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • http://twitter.com/tnaygc Tuna Yağcı

  2013 ve 10 milyon, yav he he demek gerek :D

  Son çeyrekte baya güzel oyun çıkıyor ama bu da cihazı 9 milyon sattırır mı bilmem. 

 • nbs

  Kesinlik GTA çikmali ps vita için. satışlarin yükseleceğinden eminim.

 • Necmi

  bence artik narutonun gelme zamanidir bu arada ps votadan yaziyorum. bunu sadece ps3’de olmayacak olan bi oyun icinde aldim ama velmesi 7ay kadar surucek.