Versiyon Güncellemeden PSN’e Erişim Sağlamak

Tarih Oca 27 2013 - 3:06am - Skaty
2644

Biliyorsunuz yeni bir yazılım güncellemesi yayınlandığında Sony yeni güncellemeyi yüklemeyi zorunlu kılıyor ve eğer güncelleme işlemini yapmazsanız PSN özelliklerinden faydalanamıyorsunuz. Bu durum özellikle UNO vb. açıkları kullananlar için can sıkıcı olabiliyor. Buradaki yöntemle eski versiyonlarda PSN erişimi nasıl sağlanıyor onu anlatmaya çalışacağım.

Bu rehberde Fiddler adındaki uygulamayı kullanacağız, bu uygulama proxy değişimi için kullanılıyor.

İşlemlere Başlıyoruz:

 1. Bölgenize göre dosyayı seçip indirin Japan, United Kingdom, United States, Europe.
 2. İnen dosyanın adını psp2-updatelist.xml olarak değiştirin.
 3. Fiddler 2 uygulamasını indirin (ücretsiz).
 4. Yerel IP adresinizi öğrenin.
  Windows için: Başlat -> Çalıştır -> CMD -> ipconfig yazın ve IPv4 Address karşısındaki adres. (örnek: 192.169.2.1)
 5. PS Vita’da Ayarlar -> WiFi Ayarları -> Bağlantınız -> Gelişmiş Ayarlar -> Proxy Sunusu’nu Kullan olarak değiştirin ve Adres kısmında yerel IP adresinizi girin, bağlantı noktası kısmına da 8888 girin.
 6. Fiddler 2’yi bilgisayarınızda çalıştırın.
 7. Fiddler’de, Tools -> Fiddler Options -> Connections kısmına girin ve Proxy portunu 8888 olarak girin.
 8. Connections sekmesinde “Allow remote computers to connect“ seçeneği işaretli değilse işaretleyin.
 9. Yine Connections sekmesinde sağ altta bulunan kutucuğa “Bypass Fiddler for URLs that start with:” gs-sec.ww.np.dl.playstation.net linkini yapıştırın.
 10. Şimdi Vita’da WiFi ağlarından ağınıza girin ve İnternet Bağlantısı Testi‘ne tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Fiddler’de aşağıdaki gibi bir aksiyon yaşanacak.
 11. Programda gördüğünüz satırlardan ikincisini silin.
 12. Kalan satıra sağ tıklayın ve Unlock For Editing‘i seçin.
 13. Şimdi satıra bir kez tıklayın ve üst sekmelerden Inspectors‘u oradan da WebForms‘u seçin.
 14. Satırların en altına var adında bir satır ekleyin ve karşısına 02050000 değerini girin. Resimdeki gibi.
 15. AutoResponder‘e tıklayın.
 16. Enable automatic responses” ve “Unmatched requests passthrough“ kutularını işaretleyin.
 17. Sağda Add butonuna tıklayın. Hemen altta bir URL satırı belirecek, ona tıklayın.
 18. Hemen aşağıda Rule Editor kısmında EXACT: ile başlayan bir link oluşacak. Bu linkin başındaki EXACT: kısmını ve de ortalarda .xml ‘den sonrasını silin. Şöyle bir şey kalması gerek: http://fuk01.psp2.update.playstation.net/update/psp2/list/uk/psp2-updatelist.xml
 19. Son olarak Rule Editor‘un altındaki kutucukta göz at’a gelin ve find a file’dan ilk adımda indirdiğiniz dosyayı gösterin ve Save’e basın.
 20. Artık PSN’e giriş yapabiliyor olmanız gerek.

Not:

 • Biraz daha basit olan başka bir program daha var ancak ücretli ve trial’i 30 gün kısıtlı olduğu için tercih etmedim, biraz uğraşıp bunu yapmak daha mantıklı olacaktır.
 • PS Vita’yı kapatır ya da uyku moduna alırsanız işlemleri baştan yapmanız gerekebilir.
 • Fiddler sadece Windows için var, mac ya da linux kullanıyorsanız mesaj atın diğer programı da kısaca tanıtayım.
Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • hasan

  Saolun ellerine kollarınıza sağlık ama ben ps vitayı daha almadım alacağım yakında UNO kullanmadığım için buna gerek yok … Benim için

 • Elluin

  Yanlış anlaşılmasın, yazıya emek harcanmış ancak site olarak hacke karşı olmanız gerekmiyor mu? Vitanın başına şuan gelebilecek en kötü şey hack değil mi? Bu site türkiyede bulunan en büyük vita sitesi değil mi?(daha büyüğü varsa haber verin) Yabancı biri “aa Türk sitesi varmış” diye girse ana menüde ilk göreceği şey hack, hem site sahibi olarak kendi itibarınızı hem de Türk oyuncuların itibarını zedeleyecek bir durum bence. Tabi ki seçim sizin ve arkasında nasıl bir mantık var bilmiyorum ama bence bu tarz olayları teşvik etmeyin, elbette hack olmamış gibi davranacak kadar naif değiliz ama insanları hacke site olarak teşvik etmenin çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Saygılar.

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Merhaba, öncelikle böyle bir kaygınızın olması ve bunu dile getirmeniz güzel bir şey. Ancak burada ve forumda anlatılan hack yöntemleri Vita oyunlarına yönelik değil, korsan oyun paylaşımı da yapılmıyor. Hack konusunda şuan için karşı olduğumuz tek bir şey var o da Vita oyunlarının kendisi, emülatör ve diğer homebrew içeriklerinin yüklenmesi konusunda bir sıkıntımız yok.
   Ve de açıkçası hack yöntemlerini ballandıra ballandıra haber yapıp altına da “hacke karşıyız”, “Sony ürünlerini koruyoruz” yazan ve de hatta hack yöntemleri için ayrı siteler açan ya da onlara destek verenlerden daha samimi olduğunu düşünüyorum.

   Sonuç olarak Vita oyunları şuan için hacklenmedi, umarım yakın zamanda hacklenmez de.

  • hola

   dostum sende yabanci sitelere girdiginde ilk gorecegin sey “hack”….sadece resmi portlar disinda butun sitelerde ya kopya oyun yada hackleme yontemleri yazili,, yani yabanci biri ancak buraya “hacklenmis”urun aramaya gelir..obur turlusu icin hazirda psn network var zaten ;)

 • WelcometoClub

  Şimdi kardeşim şöyle bir şey var hack kullanmak senin seçimin ve şunu bilki hack her zaman var olacaktır kullan ya da kullanma benim düşüncem kimse kimseyi teşvik etmiyor herkesin kendine göre mücadelesi var kimi zar zor ps vita alabilmiştir durumu iyi değildir o yüzden adam haklı olarak hack’e yönelebilir bu bir seçim meselesi öyle ya da böyle vita tamamen hacklenecek sonuçta psvitayı hackleyen türkler değil öyle değilmi :) bende hacklensin istemem ki türkçe oyunları oynayabilelim adam sadece paylaşıyor nette aratsan kim bilir kaç tane sitede böyle paylaşımlar vardır

 • şükrü

  skaty dediğin şeyi aynen yaptım lakin hepsi tamamen oldu ama psn ye giremiyorum versiyonum 2.02 nerde yanlış oldu acaba

 • afisdfm

  Her nefis ölümü tadacaktır, her oyun konsolu bir gün hacklenecektir :)