Vita Oyunları Kırıldı mı ?

Tarih Eki 26 2012 - 3:01pm - Skaty
4914

Yer altı dünyası Sony’e karşı. Bu savaş her elektronik üründe var ve bu savaşların neredeyse hepsini yeraltı dünyasının geliştiricileri kazandı. Şimdi de sıra PS Vita’da mı ?

GameBlamer isimli bir alman kullanıcı, keşfettiği bir yöntemle PS Vita oyunlarını PS3 sayesinde yedekleyebiliyor. Yedekleme işlemi PS3 ile Rogero 4.21 CFW yazılımı üzerinden yapılıyor. İşlemi tarif ederken yedekleme kavramını özellikle kullandım çünkü bu oyunları farklı bir Vita’da çalıştırmak şu an için olanaksız, her oyun bir PSN hesabıyla kilitli olduğu sürece de mümkün olmayacak.

İşlemi gerçekleştiren kullanıcının da kendine göre haklı bir gerekçesi var. Kendisi bu işlemi korsan oyunun önünü açmak için değil sadece satın aldığı oyunları yedekleyebilmek için yaptığını söylüyor, çünkü Sony’nin sunucuları bir gün kapanabilir ve satın alınan içeriklere erişimimiz son bulabilir. Bu durumdan endişe duymak gayet yerinde görünüyor. Birde madalyonun diğer yüzüne bakalım: bu yedekleme işlemini zaten Content Manager yazılımıyla da yapmak mümkün. Bu durumda bu yöntem gerekli mi ? Content Manager ile yapılamayan şey kartuş oyunlarının yedeklenmesi, içerik yöneticisi sadece PSN’den alınan oyunları yedekleyebiliyor. Kartuş oyunlarını yedekleme ihtiyacı duyacak mıyız ? Asıl soru bu olsa gerek. 4.21 Rogero ile yapılan bu yedeklemeyle Vita oyunları şifresiz olarak (.pkg) yedekleniyor, Content Manager ise bu yedekleri şifrelemekte.

PS Vita oyunlarının bu kadar erken kırılması oyun geliştiricilerinin istemediği bir şey doğal olarak yeni oyunların çıkmasını bekleyen oyun severlerin de. Bu gerçekleşirse PS Vita satışlarının artacağı bir gerçek ancak yeni oyun üretiminin kötü etkileneceği de doğru hatta bu Vita’nın sonunu getirebilir.

 

Pkg olarak yedeklenen oyunların Vita’ya yüklenmesi de PS3 üzerinden gerçekleşiyor ancak tekrar söylüyorum bu yedekleri farklı bir Vita’da çalıştırmak mümkün değil. Sonuç olarak PS Vita oyunları kırılmış sayılmaz, sadece farklı bir yedekleme yöntemi bulundu diyebiliriz.

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • mkaanyesillik

  Bi an korktum hacklendi diye iyi bari sadece yedek olayının illegaliymiş :)

 • batman

  Yakında hack lenirse ps vita olayı bitecek ve herkesin elinde mi patlayacak yani?

 • volkan

  saçmalamayın be bedava oyun oynamak için uğraşıyo millet

 • meh

  hacklensede hacklenmesede bir bok olmaz ki şu etapta bir psp gibi haklenemezde ki benim gibi online oynayan adamlar ki artık oyuncuların bir çoğu kendini geliştirdi online akıyorlar hacklettirmezler ama 5 yaşındaki çocuklar gibi sürekli olarak elimde mi patlıyıcak elimdemi kalıcak gibi ağlanıp sızlanmayı bırakırsanız acaip iyi olucak ya