Vita Oyunlarında Sadece Kayıt Dosyalarının Yedeklenmesi

Tarih Ağu 8 2012 - 5:03pm - Skaty
2138

Vita’nın ilk çıkışından bu yana yeni yazılım güncellemesiyle giderilmesini beklediğimiz bir eksiklik bu. Vita oyun kayıtlarının, oyunun kendisinden bağımsız olarak yedeklenememesi durumundan bahsediyorum. Konuya Vita’nın ilk günlerinde kısaca değinmiştim  (evet, eski ama önemli yazılar da var okumadığınız :)). Bu kez, sadece oyun kayıtlarını yedeklemek isteyenler için pek de pratik sayılmayan ancak yine de kullanılabilecek bir yöntemden bahsedeceğim.

Bu yöntem PSN’den dijital olarak alınan oyunlarda işe yarıyor ancak kutulu oyunlar konusunda bazı pürüzler var, bu konuda biraz daha tecrübe edinmemiz gerekecek, kayıt dosyalarını hafıza kartına kopyalayan oyunlarda işe yarayabilir. Şimdilik sadece PSN oyunları için uygulayabilirsiniz.

Yöntemin Amacı Nedir ?

Bu yöntemin öncelikli amacı: boyutları 3-5 mb arasında değişen kayıt dosyalarını yedeklemek için 3-5 GB boyutundaki oyunun kendisini yedeklemek zorunda kalmamamız. Örneğin Uncharted: Golden Abyss oyununun kayıt dosyalarını yedeklemek istiyorsunuz ancak 3.6 GB boyutunda olan oyunun yedeğini HDD’nizde veya Vita hafıza kartınızda tutmak istemiyorsunuz. Kopyalama işlemi için beklenen süre de cabası. Bir başka kullanıma amacı olarak da arkadaşınız veya komşu çocuğu Vita’nız ile oynarken sizin oyununuzu devam ettirmesini istemediğiniz durumlarda işe yarayabilir. Kendi kayıt dosyalarınızı yedekleyin ve ona sıfırdan bir oyun başlatın.

Başlıyoruz:

 • Öncelikle Content Manager yüklü bir bilgisayara ihtiyacınız var, yöntemi PS3 üzerinden uygulayamazsınız.
 • Vita-PC, USB bağlantısını gerçekleştirin ve Content Manager’i çalıştırın.
 • Content Manager’da PS Vita -> PC / Applications seçeneğinden kopyalamak istediğiniz oyunu seçin.
 • Kopyalamayı başlatın.
 • Kopyalama işleminin bitmesini beklemenize gerek yok çünkü kayıt dosyaları ilk kopyalanan dosyalar arasında. Kopyalama işlemi devam ederken bilgisayarınızda Belgelerim/PS Vita klasörü içerisinde _TEMP adında bir klasör oluşacak. Burası şu an kopyalanmakta olan dosyaların geçici olarak tutulduğu klasör. İşlemin tamamlanmasını beklerseniz bu klasör kaybolacaktır o zaman da kayıt dosyalarını APP klasörü içinde aramanız gerekecek.
 • Kopyalanmakta olan oyunun kayıt dosyalarını _TEMP klasörünün içinde bulabilir ve istediğiniz bir yere yedekleyebilirsiniz. Savedata klasörünü yedekleyin ve hangi oyuna ait olduğunu belirten bir not alın.

Hali hazırda bilgisayarınıza yedeklenmiş oyunların kayıt dosyalarını da bulabilirsiniz. Bunun için hangi yedeğin hangi oyuna ait olduğunu bulmanız gerekiyor. Bunu da klasörlerdeki resimleri inceleyerek yapabilirsiniz.

YEDEKLERİN GERİ YÜKLENMESİ

Oyun kayıtlarının geri yüklenmesi onları yedeklemekten biraz daha zahmetli maalesef. Oyunu yer kaplamaması için hafıza kartından sildiyseniz (asıl amaç) oyunu tekrar PSN’den indirmeniz gerekiyor. Oyunu indirdikten sonra da Content Manager ile PC’e oyunun tamamını yedekliyoruz sonra da yedeklediğimiz savedata klasörünü oyunun içerisine kopyalıyoruz ve Content Manager ile tekrar Vita’ya geri yüklüyoruz. İşte bu işlemin sonunda artık oyun kayıtları geri yüklenmiş oluyor.

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • project42

  Teşekkürler Eski PSN hesabımda bulunan kayıtlı oyun için deniyeceğim inşallah olur.

 • DnzhnSvm

  1-2 tane oyun fena ettikten sonra görmem pek iyi olmadı.ama yine de çok saol çok işime yaradı…