Vita’ya Yeni MGS Oyunu Söylentisi

Tarih Ara 17 2012 - 9:57am - Skaty
1264

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Video Oyun Ödülleri’nde (VGA) yayınlanan bir tanıtım videosu büyük etki yarattı. Oyunun Metal Gear Solid V olduğu artık netlik kazanmış durumda, belirsiz olan şey ise oyunun PS Vita’ya da geliştirilip geliştirilmediği, bu yönde oldukça çok söylenti var ve gelin bunlara bir göz atalım, ama önce tanıtım videosunu izleyelim.

Öncelikle bu oyunun Metal Gear Solid V olduğundan nereden eminiz ? Çok basit, kendisi söylüyor. Videonda gizlenmiş bir logo var ve burada oyunun ismi apaçık ortada denebilir.

Oyunun PS Vita’ya hazırlandığı söylentisi nereden geliyor ?

İlk olarak şimdiye kadar hiçbir MGS oyununda, seri numarası roma rakamları ile gösterilmemişti. Söz konusu  Kojima olduğundan kimse bunun bir tesadüf olduğunu düşünmek istemiyor, Kojima söz konusuysa her şeyin bir sebebi vardır. Bunun da Vita’ya göz kırptığını düşünmek gayet normal gibi duruyor. Peki başka…

Oyunun geliştiricisi olarak Moby Dick Studio‘ları tanıtıldı, daha önce adını duymadığımız aniden ortaya çıkan bir oyun geliştiricisi. Oyunu sürpriz olarak duyurmak ve bir merak uyandırmak istendiği gayet açık, bu stüdyo da gayet tabi bu sürprizi gizlemek için ortaya atılmış olabilir. Stüdyonun web sitesinde paylaşılan ilk ekran görüntüsü 960×540 çözünürlüğünde olması da Vita söylentilerini alevlendiren olaylardan bir tanesi. Bildiğiniz gibi Vita’nın ekran çözünürlüğü 960×544, yani oldukça yakın. Ne var ki paylaşılan ilk ekran görüntüsü yayınlandıktan kısa süre sonra kaldırılıyor ve standart çözünürlük olan 1280×720 ile değiştiriliyor.

Oyunun daha önce ev konsolları için duyurulan MGS: Ground Zeroes ile ilgili olduğunu söyleyenler de var ancak yayınlanan son videodaki görüntüler GZ’e göre oldukça düşük bir kalitede kalıyor. Peki bu görüntüler PS Vita için uygun mu ?

İlk bakışta görüntülerin bir el konsolu için oldukça fazla olduğunu düşünebilirsiniz ancak detaylı incelediğinizde ışık ve gölgelendirme hariç kalanını Vita’nın Uncharted hatta Virtua Tennis’inde gördüğümüzü biliyoruz. Kojima’nın daha Vita duyurulmadan önce söylediklerini hatırlayalım. Kojima, yeni geliştirilen oyununda Fox Engine kullanılacağını ve bunu her iki platformda da (PS3-Vita) aynı şekilde çalıştırılabileceğini söylemişti. Bu doğruysa Ground Zeroes ile arasındaki görüntü farkını açıklayabilir. Ayrıca GZ’den bu kadar kısa bir süre sonra MGS V: The Phantom Pain ismiyle yeni bir oyun duyurmak şirket stratejisine oldukça ters düşüyor.

Biraz zorlama olsa da bu kampanya için hazırlanan Moby Dick Studios’un logosunda da bir V bulabiliriz :) Kendimizi 23 filmine fazla kaptırdığımızı düşünebilirsiniz ancak söz konusu Kojima olunca bu tür ipuçlarına aşina olmak gerekiyor.

Grafiklerin PS Vita için fazla olduğunu düşünenler Kojima’nın Peace Walker ile PSP’e getirdiği grafiklerin neredeyse PS2’e yakın olduğunu hatırlasınlar.

V for Vita mı yoksa sadece bir tesadüf mü, siz ne düşünüyorsunuz ?

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • Darkside

  Sağlam teori, umarım doğrudur

 • lukav

  Vidyonun 2:30 saniyesindeki adamin (naked snake?) Uniformasi peacewalker deki snake uniformasiyla birebir ayni geldi bana.ayrica cok etkileyici bir tralier degil ve yeni bir firmadan geliyorki bunun psvita ya cikisinin emareleri oldugunu dusunup umutlaniyorum

 • egin

  Kimse yanlış olduğunu söyleyemez ve çıkmaması için bir neden de yok ama Vita’ya çıkartmazlar. Bakın tekrar ediyorum çıkartılabilir, çıkmaması için hiçbir engel yok ama çıkartmazlar maalesef.

 • Asd

  videonun sonunda uçan bir karakter görüceksiniz yüzünü görmesenizde eminim kim olduğunu tahmin ediyorsunuzdur en azından ps1 sahibi olan arkadaşlar bilirler :D geriside süpriz kalsın :)

 • lukav

  ucan sewn  gorunce joystick girisini degistirin  :)