Wake Up Club (İnceleme)

Tarih Oca 16 2013 - 2:33pm - UMBUT
2292

Herkese Merhaba ;

Eminim hepimizin aylardır beklediği bir uygulama olan Wake-Up Club sonunda geldi. Şu an US PSN ve Japonya’da store’daki yerini alan uygulamanın TR ve UK ‘da olup olmadığı sorulan sorular arasında. Ücretsiz uygulamamızı hiç vakit kaybetmeden açıp incelemeye başlıyoruz.

Wake-Up Club’da işimiz bazı alarm saatleri oluşturmak.Bu yüzden öncelikle saatimizin uygun olup olmadığını kontrol edelim ki sorun yaşamayalım. Wake-Up Club’ın ilk açılışında hemen bir takım istatistiki bilgiler görüyoruz.Bunlar kaç gün boyunca bu uygulamayı kullandığımız,üstüste kaç defa erken saatte kalkıyoruz,kaç kez uyuya kaldık, hangi arkadaşlarımızla aynı saatte kalktık ve kaç kez uyandırıldık şeklinde.

Uygulama başladığında hoş bir saat bizi karşılıyor. Tabiki temaları değiştirebiliyor,saati arka fon olarak kullanabiliyoruz ( elbette uygulamanın açık olması şart ). Ekranın üzerine dokunduğumuzda sağ tarafta 4 adet simge çıkıyor. Bunlardan ilki Alarm listesi. Burada yeni alarm oluşturuyor ve kaydediyoruz. Bu kısımda iki seçenek mevcut:

Standart Alarm : İnternet bağlantısı gerektirmeyen alarm.

Wake-Up Club Alarm : İnternet bağlantısı gerektiren alarm.Bu alarm tipinde geri döndükten sonra ekranın saat ekranında kalması gerek ve tabiki de internet bağlantısının devamı gerek.

Şimdi gelelim bu seçenekleri açıklamaya…

Standart alarm seçildiğinde yine karşımıza bir seçim ekranı çıkıyor. Burada ses ayarı ,alarm sesinin tipi ( 14 adet seçenek mevcut ) , tekrar edip etmeyeceği gibi seçenekler sunulmuş. Saati ayarlarken saat geceyse gece görüntüsü,gündüzse gündüz görüntüsü gibi hoş animasyonlar karşımıza çıkıyor. Alarm çaldığındaysa alarmı OK diyerek susturuyoruz ve saat çalışmaya devam ediyor.İstersek REPEAT seçeneğini seçerek haftanın hangi günlerinde alarmın çalmasını isteyebiliriz.

Wake-Up Club’a geldiğimizdeyse yine saati ayarlıyoruz ama bu sefer alarm tipine dokunamıyoruz. Alarm çalmaya başladığındaysa önce hareket halindaki PSN avatarımıza dokunmaya çalışıyoruz ve bunu başardığımızda açılan menüde aynı anda alarmını kuran dünyanın heryerindeki vita kullanıcılarından hangileri uyanmış hangileri uyanmamış görebiliyoruz. Hala uyuyan olursa onları uyandırmak için 5 dakikamız var ve uyuyanlar “Zzz….” şeklinde görünüyor. Defalarca uyuyanların avatarlarına basıyoruz taki uyanana kadar bunu yapmamız gerekiyor. Bu işlemi de başarıyla bitirdikten sonra ilk Tropylerimizi kazanıyoruz :) ve günün ilk 10’u görünüyor…Evet, hiç fena değil, 6.olmuşum. :)

Diyelim ki uyuya kaldık. Bakalım bizi uyandıran olacak mı ? Evet bu sefer rol gereği uyuya kalıyoruz ve alarm ötmeye başlıyor. ( Time to get up sesleri ) Evet , beni uyandırmaya uğraşanlar ve ekranın ortasında avatarları yanıp tutuşuyor. Ayrıca arkadan sesler de geliyor : GOOD MORNING, IT’S TIME TO GO!! gibi … Bayağı keyifli .

Bu güzel eğleceden sonra ana menüyü tanıtmaya devam edelim. Alarmın altındaki ikinci seçenekteyse bir timer   yer almakta.Yani geri sayım sayacı. Bunu hazır şablon halindeki 10 dakika,1 dakika,10 saniye ve 1 saniye seçenekleriden seçebiliriz . Altta START ,yanında RESET tuşları var ki bunları biliyorsunuz artık. En soldaki melodi butonu ise yine istediğimiz alarm tipini seçmemizi sağlıyor. Zaman dolduğundaysa TIME IS UP yani ZAMAN DOLDU uyarısı karşımıza çıkıyor.

Hemen alttaki 3.seçenekte ise istatistiki bilgilerim yer alıyor. Yani kaç kez uygulamayı kullandım,alarm çaldıktan itibaren 5 dakika içinde görevimi bitirdim mi , yüzdesel başarı gibi bilgiler. Bunun yanında üstüste kaç kez başarılı bir şekilde uyandım (  başarısız uyanmak nasıl oluyor acaba,yüzüme 1 bardak su yiyerek mi ? :) ) Ve ortalama uyanma sürem de eklenmiş.

En alttaysa global başarılar yer almakta.Mesela ben 10 saniye gecikme yaşadım ve bu arada 136 defa uyandırılma çabası almışım. Bunun yanı sıra uyandıktan sonra kaç kişiyi kendi çabamızla uyandırmışız, onu da görebiliyoruz.

En alttaki ayarlar sekmesindeyse uyandırma sesi,tema ayarları ve bazı seslerin olup olmaması gibi ayarlar mevcut. Temaların içinde bazı oyunların temalarının da olması gayet güzel. Bunların arasında ;  GRAVITY RUSY ,MOTOR STORM RC , ESCAPE PLAN gibi oyunlar var.

Uygulama şu an için Japonya ve Amerika’da hizmete sunuldu. Bazı söylentilere göre 17 Ocak sabahı UK PSN’ye beklenen oyun için henüz avrupa ile ilgili bir açıklama göremedik. Umarım en kısa zamanda oyuna TR PSN’de de ulaşırız. Uygulamanın değişik temalar barındırması,eğlenceli oluşu,istatistikleri ve tropyleri ile çok popüler olacağına inanıyorum. İşe gitmeden,okula gitmeden önce sabahki heyecanı bile keyifli.

Yeni bir yazıda görüşmek ümidiyle…

Ekleme: Wake Up Club EU bölgelerinde şubatın ilk haftası kullanıma sunulacak.

 • barkın

  inceleme için çok teşekkürler güzel bir inceleme olmuş :)

  • UMBUT

   tesekkurler

 • UMBUT

  ayrica uygulama icin 18 Ocak’ta guncelleme paketi geliyor .

  • ttahad

   yine mi güncelleme ya :(

 • ttahad

  ha bu arada eline sağlık

 • UMBUT

  Ayrıca forumu takip edemeyenler için UK,EU VE TR PSN için çıkış tarihinin Şubat’ın ilk haftası olarak bugün öğrenmiş bulunmaktayız.

 • Furkan Akman

  arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim. Alarmı kurduğum zaman vitayı kapatıyorum ama dit dit diye sesler geliyor vita açıkken sorun yok ama vita kapalıyken dit dit diye sesler gelip 5 saniye sonra kapanıyor kaç günden beri yapamıyorum. ACİL YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Vita tamamen kapalıyken çalışmaz, uyku modunda bekletmeniz lazım.

   • Furkan Akman

    fakat ben vitayı uyku moduna aldım tam kapatmadım buna rağmen olmuyor

 • Furkan Akman

  Alarmı kurduktan sonra ps vitayı uyku moduna alıyorum aynen resimdeki gibi bir yer çıkıp bib bib diye ses çıkarıyor lütfen yardımcı olun…

  • atalay

   ben yolunu buldum alarmı kurucaksın sonra sen vitayı kapatmıyıcan kenara koyucan o zaten kendi kendine uyku moduna girecek ozaman çalıyor istediğin ritim