Warrior’s Lair (Ruin) İptal mi Edildi?

Tarih Nis 18 2013 - 7:22pm - avatar78
1296

Warrior’s Lair, Diablo benzeri oynanış ve grafik itibariyle gerçekten ilgi çekici bir oyundu.

Uzun süredir sesini duymadığımız Warrior’s Lair projesi [eski adıyla Ruin(PS3/Vita)], hakkında Neogaf’ta oyunun iptal edildiği üzerine bir söylenti dolanıyor.

Söylentinin kaynağına baktığımızda, bunun pek de yalan olmadığını söyleyebiliriz, çünkü konuşan “Quartertothree” forumlarında “Nightgaunt” nickli Warrior’s Lair’in eski bir geliştiricisi. Forumda “Warrior’s Lair neden yayınlanmadı?” sorusu üzerine yaptığı yorum:

Warrior’s Lair iptal edildiğinde geliştirme sürecimize göre oyunun çıkışına 3 ay kalmıştı. Takımımızda 50-60 kişi vardı ve ben 18 kadar kişiyle çalışıyordum. Lafın kısası, Sony oyunu batırdığında bunun üzerine çoktan milyonlarca dolar yatırım yapmıştı.” diyor ve oyunun nasıl iptal edilmemiş gibi gösterildiğini açıklıyor:

“Oyunun ortadan kaldırdıklarında bize söylenen, projeyi San Diego’daki stüdyolarına götürüp orada bitirecekleriydi. Bu, medyaya oyunun iptal edilmediğini söylemek için uydurulmuş bir hikayeydi. San Diego’daki hiç kimse oyunun yapımında hangi araçları, teknolojileri ya da dizaynı kullandığımızı bilmiyor. Zaten birkaç ay sonra onların da bununla ne yapacakları hakkında hiçbir planı olmadıklarını duyduk. Yani bu oyun “çok yüksek bir ihtimalle” çıkmayacak.” Ayrıca yapımcı, oyunun “Diablo ya Dark Souls olabilecek kadar bütçesinin olmadığını, ama en azından oynanılması gereken bir oyun olarak düşündüğünü” da sözlerine ekliyor.

Bu konu hakkında bizim düşüncemiz, Sony’nin çok yanlış bir hareket yaptığı. Oyun gerçekten ilgi çekici gözüküyordu ve 4 kişilik co-op, PS3 ile Cross-Play gibi özellikleri de bünyesinde bulundurması her Vita oyununda olmayan şeylerdi. Umarız projeye San Diego stüdyolarında devam ediliyordur. Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz, lütfen aşağıya yazın.

2012’nin Aralık ayında oyunun prototip sürümüne ait bir gameplay:

YouTube Preview Image

Kaynak: NeoGaf

 • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

  Bu kadar yatırım yapılmış ve neredeyse tamamlanacak olan bir oyunu böyle hırpalamanın altındaki sebep nedir merak ediyorum. Sony’nin kendine göre sebepleri vardır elbet yoksa neden milyonlarca zarar etsin.

  Blizzard’ın konsola gelme şartlarından biri olmasın sakın :D (komplo teorileri başlasın)

  • http://twitter.com/tnaygc Tuna Yağcı

   Yani finansal sebepler olsa diyeceğim-muhtemen öyledir-ama madem işin ucuna gelmişler, biraz daha harcanıp oyun çıkarılabilirdi. Reklamı Soul Sacrifice kadar yapılmasa da iyi satacağına eminim. Adam yorumunda Sony’nin bunu, projenin bitimine çok uzun zaman olduğunu sandığı için iptal ettiğini söylüyor.

   Blizzard ile ilgili bir şey çıksa bir de :D
   Hiç düşünmemiştim ama bir noktada mantıklı. Yani belki Sony bunu yaparak Blizzard’ı Vita’ya çekmeye çalışıyordu ve Diablo 3 sadece PS3’e duyurulunca başarısız oldu, oyun kötüydü zaten deyip iptal etti. Uzak görünüyor ama eminim bu da bir etkendir :)

  • Ahmet

   Kesin Aziz Yıldırım’ın parmağı var bu işte :)
   Blizzard ya da başka bir firma ile en az 3-5 oyun üzerinden anlaşılmışsa bu oyunu feda etmiş olabilirler seninki olası bir teoriye benziyor.

  • Elluin

   Oyunu oynayanlardan bazılarının söylediklerine oyun tam anlamıyla bir rezaletmiş. Çok uzun bir geliştirme aralığının ardından halen sonuç gelmemesi yüzünden Sony projeden soğumuş ve desteğini kesmiş bunun ardından oyunu tamamen San Diego stüdyolarına teslim etmiş. Aslında bu haber yeni değil, o forumdaki haber Şubat ayında yayınlanmıştı, oyunla ilgili son video ise Aralıkta. Yani 1.5 aylık bir süre zarfında oyunun iptal edilmesi pek olası durmuyor. Çünkü bunu söyleyen kişinin de durumla ilgili kesin bir bilgisi yok.

   E3/Gamescom’ dan haber çıkmazsa oyun iptal edilmiş diyebiliriz. Bekleyip görecez.

 • tolgha34

  Diablo PS3’de olsun bizde de Ruin olacak derken hiç olmadık bir haber bu. Umarım Sony bu oyunu piyasaya sürmenin bir yolunu yapar.

  Haber için de teşekkürler bu arada, ingilizcem iyi olmadığı için pek bir şey anlamamıştım bununla merakım giderildi.