When Vikings Attack! [İnceleme]

Tarih Kas 10 2012 - 1:49pm - hezarfenburak
2094

Vikingler bir gün gerçekten kızgınlaşırlar ve sokakları, evleri, müzeleri talan etmeye karar verirler. Önlerine ne geliyorsa insanlara fırlatmaya başlarlar. Ee milletin eli de armut toplamadığından onlar da “kısasa kısas” diyerek aynı şekilde önlerine geleni kızgın Viking amcalara fırlatmaya başlarlar.

Önceden Vikingler çizgi filmi vardı hatırlar mısınız bilmem. Orada çok zeki bir çocuk vardı. Büyük adamların “öldük, bittik” dedikleri anda öyle parlak bir fikir bulurdu ki her durumdan zararsız şekilde kurtulurlardı. Ne yalan söyleyim ben özenirdim o çocuğa o kadar zeki olabilmek için. Ama bu oyundaki amcalarımız fazla zeki değiller. (Fazla zeki değiller kibar oldu, ne demek istediğimi anladınız.) Tek bildikleri çevredeki nesneleri bizim grubumuza fırlatarak bizi saf dışı bırakmak. Hal böyle olunca biz de istemesek de (!) karşılık veriyoruz ve gürültü, patırtı eşliğinde kavgamız başlıyor.

Oyunda single player ve multiplayer modu var. Single player modu 15 ana bölümden oluşuyor ve bu bölümler de kendi içinde küçük bölümlere ayrılmakta. Yeri gelmişken söyleyim baya uzun bir oynanış var. Gerek mekan çeşitliliği olsun gerek bölüm bossları olsun epey uzun zaman harcıyorsunuz. Bu bölümlerden bahsetmek gerekirse çiftlik, fabrika, müze, lunapark diye uzuyor gidiyor liste. Benim en çok hoşuma giden özelliklerden biri bu mekan fazlalığı oldu zaten. Hele ki geniş alanda oynanan bölümler çok daha zevkli. Bu bölümlerde Viking amcaları alaşağı ettikten sonra bazı bölümlerde boss çıkıyor karşımıza. (Onlar da zeki değil meraklanmayın.) Bazılarını saf dışı bırakmak için küçük bulmacaları çözmemiz gerekiyor. Bölümleri geçtikçe de grubumuza dahil olan farklı mesleklerden insanların kilidi açılıyor. Örneğin bir bölümü geçince doktor açılıyor, diğerinde çiftçi gibi.

Bir bölümü seçiyoruz ve çatışma başlıyor. Öncelikle küçük bir grubumuz var ve arabaları, trafik levhalarını, telefon kulübelerini fırlatmaya başlıyoruz fakat aynı zamanda bize fırlatılanlardan da kaçmaya çalışıyoruz. Tabi bu arada grubumuzdan elemanlar vuruluyorlar ve azalmaya başlıyoruz. Grubumuzda tek kişi kalana kadar savaşıyoruz zaten kenardan sürekli grubumuza elemanlar dahil oluyor oyun boyunca. Karşı taraf da aynen sürekli azaldıkça çoğalıyor. (Yanlış yazmadığıma eminim). Onlar genelde 2 grup halinde bize saldırıyorlar ve bölüm bitene kadar sayıları azalmıyor neredeyse. Olsun biz pes etmeden vurmaya devam ediyoruz.

Tamam pek zeki değiller dedik, tek bildikleri bize önlerine geleni fırlatmak dedik ama o bir şeyi fırlattıktan sonra beklemek de neyin nesi? Amcalar kısa süreli bir pişmanlık mı yaşıyor anlamadım ama arada bir çatışmayı bırakıp oldukları yerde kala kalıyorlar. Bu da akla yapay zekanın eksikliğini getiriyor hemen. Çünkü siz soluk almadan eşya bulup fırlatmaya çalışırken onların durup sizi seyretmesi şaşkınlık yaratıyor. Onun dışında saldırdıkları anlarda gayet iyiler, isabetli atışlar yapıyorlar.

Gelelim işin en eğlenceli kısmı yani multiplayer moduna. İster dünyanın bir tarafındaki PS Vita oyuncularıyla ister arkadaşlarınızla oynayabiliyorsunuz When Vikings Attack oyunumuzu. 4 kişiye kadar oyuncu maç yapabiliyor.  3 farklı multiplayer modu var: Last Man Standing, Vikings vs Vigilantes ve Gold Rush. Last Man Standing modunda son kalan takım kazanıyor adından anlaşıldığı gibi. Vikings vs Vigilantes’te 2 takım birbiriyle mücadele ediyor. Gold Rush modunda ise 5 madalyayı alan kazanıyor. Her raundda 1 dakika mücadele ediyoruz, 3 raund kazanan 1 maç kazanmış oluyor. Toplamda 7 maç kazanan da turnuvanın galibi oluyor.

Grafikler parmak ısırtacak kadar olmasa da göze çok hoş geliyor. Işıklandırmalar, çizimler ve özellikle fizik motoru çok iyi işlenmiş. Birbiriyle çarpışan nesneler gerçekte olması gerektiği gibi tepki veriyor. İnsanlara çarpan nesneler de aynı şekilde. Gruplar epey kalabalıklaşıyor bazen ve en ufak kasma dahi olmuyor. Çevre detayları ise insanın yüzünü gülümsetecek cinsten. Capcanlı renkler, iyi modellenmiş eşyalar, arabalar hatta dinozorlar ve sağlam, gerçekçi bir fizik yapısı daha ne olsun.

Karşımızdaki eli sopalı Vikinglere meydan okumuşuz, ne gelirse fırlatıyoruz ve bir yandan eğleniyoruz. Bunda müziklerin de önemli bir katkısının olduğunu unutmamak gerekiyor. Bölümlere göre değişen eğlenceli müzik beni hiç sıkmadı açıkçası. Ben ki her ne oyun olursa olsun başlangıçta ayarlara girer ve müziği direk kapatırım. Ama bu oyunda kapatmadım saatlerce oynasam da. Çatışma sırasında da bağrışmaları, atılan nesnelerin seslerini net şekilde duyuyoruz. Diyelim ekranın sağ tarafına doğru bir füze uçtu, sağ hoparlörden patlama sesini duyuyoruz. Sesler de tam  puan alıyor.

Oynanışa alışmak çok kolay zira toplam 3,4 tuş kullanıyorsunuz. Standart olarak gelen ayarlarda X ile ileri doğru saniyelik hızlı bir koşu yapılıyor, kare veya yuvarlak ile fırlatma işlemini yapıyoruz. Sağ ve sol omuz tuşları da elimizdeki nesneyi döndürmeye yarıyor. Dokunmatik kontroller, sixaxis kontroller oyunda kullanılmıyor. Açıkçası benim bir kez aklıma geldi bunlar neden kullanılmıyor diye oyun sırasında ve “ben ne saçmalıyorum” diyerek fırlatmaya devam ettim.

Oyunun fiyatı bize verdiği eğlenceye göre gayet makul. Bu fiyata arkadaşlarınızla internet üzerinden oynayıp eğlenmek istiyorsanız kaçırmayın derim. Oyunun ismini ilk duyduğumda hiçbir beklentim yoktu lakin oynadıkça alıştım, alıştıkça oynadım, fırlattım yaktım yıktım ortalığı.

İşte o karakter :)

Fiyat: TR PSN 18,99 TL
Çıkış Tarihi:  7 Kasım 2012
Multiplayer: Var, 4 kişiye kadar
Fiyat: TR PSN 18,99 TL
  • gQx

    O karakter kız mı erkek mi hala bilmem :) Minis oyun gibi olmuş o paraya değer mi dokunmatik de yok galiba.