XL PS Vita Görünümünde, Android Oyun Tableti: Archos GamePad

Tarih Ağu 31 2012 - 5:47pm - Skaty
2436

Archos, 7″lik dokunmatik ekran, fiziksel tuşlar, çift analog kontroller ve ucuz fiyat etiketi bileşimlerinden oluşan bir oyun tabletini duyurdu. Ürünün fiziksel tasarımı PlayStation Vita’ya çok benzemekle birlikte farklı olarak bünyesinde Android işletim sistemi ve Google Play sertifikası bulunduracak. Archos yeni ürünüyle akıllı telefon, tablet ve taşınabilir konsol pazarlarından pay koparmayı hedefliyor.

Çıkışıyla birlikte 1000’den fazla Google Play ve Android oyununu destekleyeceği söylenen yeni GamePad‘in, dokunmatik kontrollere göre tasarlanmış oyunlarla uyum sorunu yaşamayacağı da belirtiliyor. Archos, oyunlardaki dokunmatik ekran kontrollerini fiziksel tuşlarla uyumu için özel bir yazılım geliştirmiş ve bu yazılım, dokunmatik kontrolleri fiziksel tuşlara oyuncunun tercihine göre atamasına olanak sağlayacak.

GamePad, Adroid 4.0 ‘Ice Cream Sandwich’ işletim sistemiyle piyasaya sürülecek, gücünü ise 1.5GHz çift çekirdek CPU ile birlikte Mali 400MP dört çekirdek GPU’dan alacak. PS Vita’da ise dört çekirdek CPU ve dört çekirdek PowerVR SGX543MP4+ GPU bulunuyor.

Archos, tableti ilk olarak Avrupa’da, ekim ayının sonunda piyasaya sunmayı planlıyor. Fiyatının ise net olmasa da 150 euronun altında olması bekleniyor.

Peki bu oyun tableti, PS Vita’nın hedeflediği tahta koşabilecek mi ? Bu soruyu PS Vita odaklı cevaplamak için henüz çok erken ancak, Archos GamePad’in akıllı telefon ve tablet oyuncuları için sunacağı deneyimler “casual gaming” kavramını farklı bir boyuta taşıyabilir. Ayrıca bu tablet projesi başarılı olursa Sony, PS Vita konusunda endişelenmekten çok, bu türde bir Xperia modeli piyasaya çıkarmadığı için pişmanlık duyacağı söylenebilir.

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • Cacac

  AL işte bundan sonra vita alan mı kalır.Hele hele google playe çıkan müthiş kaliteli oyunları da sayarsak çok satar.

  • http://twitter.com/tnaygc Tuna Yağcı

   Google Play’e çıkan müthiş kaliteli oyunlar mı? Yapma hocam. Ayrıca Vita çok daha taşınabilir.

   • anonim

    Büyük ihtimalle ciddi söylememiş zaten.

 • Rewrwrwe

  mali400 le vitanın yanından geçemez.

 • ibrahimn14

  ps store özellikle vita gibi taşınabilir konsol için yenilenmeli ve ios ve android de gördüğümüz mini ama kaliteli oyunları ücretsiz veya daha uygun bir fiyatta yayınlamalı. az çok hepiminiz kullanıyoruz artık ps store de gördüğümüz 10 liralık mini ler ios ve android de tercih edilmeyi bırak yüzüne bile bakılmaz. bana göre eğer bir oyun konsolu satıyor iseniz oyun alamadıktan sonra onun bir anlamı kalmıyor. sevgiler