Yapımcılara Göre PS Vita’ya Oyun Çıkarmak 3DS’e Göre Daha Çekici

Tarih Mar 24 2013 - 2:11pm - Skaty
1002

ps vita pic

Geçtiğimiz ay duyurulan PS4 ve yakında duyurulması beklenen yeni nesil Xbox ile oyun dengelerinin tekrar şekillenmesi bekleniyor. Şimdiye kadar piyasayı oyuncuların gözünden yorumladık, bu kez oyun yapımcılarının konsollar hakkında ne düşündüklerine bakalım, elbette oyun çıkarmak amacıyla.

GameConnection Yayıncı Anketi 2013‘ün sonuçları açıklandı. Bu ankette oyun geliştiricilerine oyun yapımı ile ilgili birçok soru yöneltiliyor. Bu sorulardan bir tanesi de hangi platforma oyun yapmayı düşündükleri yönündeydi, sonuçların bazıları beklenen şekilde çıksa da bazıları da ezber bozan cinsten sayılabilir.

140’ın üzerine yayıncının katıldığı ankete göre; yayıncıların %22’si PS4 ve Durango (yeni Xbox), %11’i Wii U, %6’sı PS3-Xbox360 için oyun geliştirmeyi amaçlıyor. Buradaki verilerden şimdiki nesillere olan rağbetin şimdiden azalmaya başladığını görebiliyoruz.

Move ve Kinect için ise geliştiricilerin %3 oyun geliştirmeyi planlarken Wii için bu oran %2’de kalıyor.

El konsollarına baktığımızda ise ilginç olarak (satış rakamlarına rağmen) geliştiricilerin piyasada daha çok satmakta olan 3DS yerine PS Vita ile daha ilgili oldukları gözüküyor. Geliştiricilerin el konsollarına olan ilgisi şu oranlarla sıralanıyor:

  • PS Vita: %9
  • 3DS: %5
  • PSP / DS%2

Ankette yer alan başka ilginç bilgiler de var, örneğin her on geliştiriciden altısı oyunlarının hiç kutulu olarak satışa sunmadıklarını belirtmiş. Yayıncıların %25’inin ise tek iş modelinin free-to-play türü oyunlar olduğu, %40’ının ise bu modeli sıkça kullandığı görülüyor.

İstatistik hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

  • http://www.facebook.com/Kerim.Nuri Nuri Kestane

    Bende düşen fiyatları sayesinde 1 tane aldım sabah geliyor oyunları felan var herşeyi tamam dışarda olduğum zamanlar can yoldaşım olacak inşallah türkçe daha çok oyun gelirde oyunları anlıyark oynarız