Yeni PS Vita Slim Modeli ve Getirdiği Yenilikler

Tarih Eyl 9 2013 - 1:48pm - Skaty
6300

ps vita slim pch 2000

Çokça söylentinin ardından Sony nihayet ağzındaki baklayı çıkardı ve Tokyo Game Show konferansından yeni PS Vita modelini resmen duyurdu.

Yeni PS Vita modeli yani PS Vita Slim (PCH-2000), büyük donanım değişikliklerinden ziyade daha çok makyajlanmış Vita olarak tasarlanmış. Daha hafif, daha ince ve çeşitli renk seçenekleriyle piyasaya sunulacak. Şu an sahip olduğumuz Vita’ları Vita Fat olarak anacağız sanırım :).  Elbette makyajın yanında bir takım donanımsal değişiklikler de mevcut, tüm özellikleri aşağıda bulabilirsiniz.

 

PS Vita Slim (PCH-2000) Özellikleri

 

Daha İnce, Daha Hafif

PS Vita Slim, Fat PS Vita’ya göre %20 daha ince (15mm) ve %15 daha hafif (219gr).

ps vita slim daha ince

 

Daha Güçlü Batarya, Dahili Hafıza

Slim modelinde 1GB’lik dahili hafızaya yer verilmiş ve batarya süresi 1 saat uzatılarak 6 saate kadar kullanım sunulmuş. Dahili hafıza, oyunlarını kutulu alacak olanlar için güzel bir haber, çünkü bildiğiniz gibi şu anki modelde oyunları kutulu almış olsanız dahi oyunu çalıştırmak için illa bir hafıza kartına ihtiyaç duyuyorduk. 1GB dahili hafıza büyük ihtimalle kullanıcı erişimine kapalı olacak ve sadece save datalar için kullanılabilecek.

ps vita slim tus takimi

Ekran Değişikliği

Sony, Slim modelin fiyatını daha uygun tutabilmek ve aynı zamanda batarya kullanım süresini arttırmak için ekran değişikliğine gitmiş. Yeni modelde OLED ekran çıkartılarak yerine LCD ekran kullanılmış. Yeni modeldeki en radikal değişiklik bu olsa gerek çünkü Vita’nın OLED ekranı en beğenilen özelliklerinden birisi olmuştu, yerine daha ucuz ve kalitesiz bir LCD koymak düşük fiyat için yapılan bir fedakarlığa benziyor. Slim model piyasaya sürüldüğünde ekran karşılaştırmalarını yer vereceğiz.

yeni ps vita slim lcd ekran screen

3G Out, Wifi In

Yeni modelin 3G özelliği bulunmuyor, sadece WiFi olarak satışa sunulacak. Vita Fat 3G modeli hala üretime devam edecek mi yoksa Vita için 3G tamamen kullanım dışı mı bırakılacak henüz net değil. Ancak genel olarak 3G modelinin çok az satması Sony’yi böyle bir hamle yapmaya itebilir.

YouTube Preview Image

Gizemli “Aksesuar” Girişi Kaldırıldı

Sony’nin aksesuar girişi olarak tanımladığı ancak herhangi bir aksesuarın tanıtılmadığı gizemli giriş yeni modelde yer almıyor. Eğer kullanılmayacaksa isabetli bir karar olmuş. Ancak Fat Vita kullanıcıları boşuna eklenen bu girişle ne yapacak merak konusu.

ps vita slim aksesuar girisii

Yeni USB Girişi

Yeni Vita’da evrensel micro USB (2.0) girişi kullanılmış. Böylece şarj etmek ve veri aktarmak için standart kablolar kullanılabilecek.

ps vita slim micro usb

 

Renk Çeşitleri

Yeni model birçok renk seçeneği ile piyasaya sürülecek. Fat PS Vita için de birçok renk seçeneği vardı ancak Türkiye’ye getirilmedi, umarız yeni modelde farklı renklere ulaşmak ülkemiz açısından daha kolay olur.

ps vita slim renkleri

Ram, İşlemci, Kamera… Değişiklikleri Var Mı ?

PS Vita Slim modelinin donanım özellikleri eskisi ile aynı. İşlemci, ram ve kamera gibi donanımlarda duyurusu yapılan bir yenilik/değişiklik yok. Ram’in 1GB’e yükseltildiği ile ilgili haberler doğru değildir.

 

Fiyat ve Çıkış Tarihi

Slim model Japonya’da 10 Ekim tarihinde ve ¥19,929 ($200)’den satışa sunulacak. Avrupa ve Amerika çıkış tarihi şu an için net değil ancak çok büyük ihtimalle en geç kasım sonunda satışa sunulacaktır.

YouTube Preview Image
Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • pearljam

  Ekranı oled olsa, fiyatıda 40-50 dolar daha ucuz olsa, isyan ederdim, vitamı kırardım. Neyse güzel bir alternatif ürün.

 • cloudcaelum

  Ekran karşılaştırmalarını merakla bekliyorum, acıkcası OLED ekranı gördükten sonra LCD’ye geçeceğimi sanmam ama görmeyen kişiler için güzel yenilikler, uzun batarya dahili hafıza güzel şeyler.

 • safadsf

  sony nin başka bir saçmalığı daha la oğlum böyle şeyler yapacağına düzgün bi oyun çıkar amk

 • merzey

  iyi kuzenim vita alacaktı, daha ucuza gelmiş oldu.

 • Whatthef…

  Dahili hafıza olayında millet elinde oyunuyla kalakalmıştı ilk vita çıktığında hatasından dönen sony’e tebrikler ah bir de kırılsa şu alet tam keyfini çıkarsak…

 • crpntr

  arkadaşlar beklemeli mi sizce bu ürünü yoksa mevcut vita yı almalı mı kararsızım ?

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Bekleyip bir teknoloji mağazasında ürünü deneyip karar vermek en sağlıklısı sanırım.

  • enes

   bnce hiç beklemeyye değmez her türlü fat daha ii

 • caner

  bekle kardeşim slim daha güzel

 • enes

  bence fat daha iyi çünkü bnde slimi bekliyordum fakat slim ekranı lcd oled değil ve gerçekten görüntü kalitesi farkı vsr özellik bakımından hiç bişi değişmedi aksine eksildi 3g olmayacak tasarım bakımından da yine fat daha ii slim yusyuvarlak tipsiz olmuş ben slimi alcaktım ve vazgeçtim bnce fat çok daha ii

 • Kamikazeci000

  psvitayı almak isteyenler oled ekran için alıyorlardı ama şimdi almaları için neden kalmadı bence