Yoshida:”Küçük Oyunlar Vita’nın Büyümesine Yardımcı Olacak.”

Tarih Haz 9 2012 - 2:44am - Skaty
1096

Shuhei Yoshida, bağımsız stüdyoların ve küçük oyunların Vita’nın nihai başarısında etkili olacağı yönünde açıklamalarda bulundu.

Gamasutra ile yaptığı röportajda açıklamalarda bulunan SCA Dünya Stüdyoları başkanı Shuhei Yoshida, Assassin’s Creed 3: Liberation ve Call of Duty Black Ops Declassified gibi A sınıfı oyunların yanında küçük oyunların ve bağımsız geliştiricilerin de önemli olduğunu vurguladı.

Vita’nın geliştirilme sürecinin tamamında, akıllı telefon ve tablet pazarının nasıl büyüdüğünü ve şekillendiğini izledik. Her cihaz için kendi pazarlarında dijital olarak birçok küçük oyunun satıldığını gördük ve bunun oyun sektörünün tüketiciye sunduğu harika bir teklif olduğunu düşündük.

***

Akıllı telefonların taşınabilir oyun konsollarının yerini alacağını düşünmüyoruz ancak bildiğiniz gibi artık birçok insanın akıllı telefonu bulunuyor ve bu telefonlarda oyunlar için harcama yapmak artık çok kolay. Hard core oyuncularının da yeri geldiğinde küçük ve kısa oyunları sevdiğini düşünüyoruz.

Vita’ya Assassin’s Creed 3: Liberation ve Call of Duty Black Ops Declassified  gibi çekirdek yapıda oyunların hazırlanması stratejimiz ancak, bunlara ek olarak küçük oyunların da geliştirildiğini görmek istiyoruz. İşte bu yüzden kendilerini ifade etmek isteyen birçok bağımsız stüdyo ve bireysel geliştiriciye destek oluyoruz.

 

Yoshida, bağımsız stüdyo yapımlarından en çok Tales From Space: Mutant Blobs Attack oyununu sevdiğini de ekliyor.

Bunu sadece sevdiğimiz için yapıyoruz diyebilirim, ‘neredeyse’. Küçük oyunların milyon dolarlar gelir getirdiğini söyleyemem ancak genç insanlarla çalışmanın gerçekten önemli olduğunu düşünüyoruz, özellikle bazen oyun yapma kurallarına takılmayan insanlarla. Jon Mak Everyday Shooter’ı kendi başına yapmıştı.

***

Oyunlar ne zaman küçük bir grup tarafından hazırlansa, bir kişinin yaratıcı görüşleri mutlaka parlar ve tüm oyunda hissedilir. İşte bu bir sihrin gerçekleştiğini gördüğümüz ortamlardan bir tanesi.

 

Vita için önemli oyunlar beklerken, duyurulan küçük oyunları bazen eleştirebiliyoruz ancak Vita gibi yüksek potansiyeli olan bir cihazın daha çok satabilmesi için her kesime hitap edebilmesi çok önemli.

 Vita’nın duyurulan tüm büyük-küçük tüm oyunların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

  • Eggejdjdjd

    yani  adam   gibi   oyun  cikarilim  dmek   yokda  “birileri   minis oyunlar  cikarsin” diyor, 30  sene  onceki  goruntulerde   psvita..bumu  basari?  sony  resmen   s…ti  psvita  da…bu  her defsindada      bir daha  bir  daha gosteriyorlar..