Zombie Tycoon 2 :Brainhov’s Revenge (İnceleme)

Tarih May 15 2013 - 3:21am - UMBUT
2324
GENEL PUAN
 • Grafikler
 • Sesler
 • Atmosfer
 • Fiyat ve Boyut

Herkes oyunların yokluğundan baygınlık geçirirken ve yaz mevsimi kendini ufak ufak gösterirken tatilden önce geceleri zaman geçirmek için güzel bir oyunla başbaşayız : ZOMBIE TYCOON 2 : Brainhov’s Revenge 

Oyunun ismine aldanmamak lazım ; zira “Tycoon” olarak geçen oyunlarda bildiğimiz gibi patron olup oyunla alakalı şehirleri , tren istasyonlarını vs. yönetip para üstüne para kazanmak yerine tamamen gözümüzü açıp güzel zombilerimizi şehirlere saldırmaları için yönetiyoruz. Yani bir nevi : ZOMBİLER KRALIYIZ  !!

Oyunu ilk açarken ki hevesimi anlatayım , çünkü  zombi tarzı +18 şeyleri hep sevmişimdir   700MB boyutundaki birçok garip oyunu gördükten sonra yükleme bitince oyunun kısayolunun komik olduğunu söylemeliyim : Bir adet Zombi Gözü !  İlk açılış ekranda gözüken alacakaranlık ve öcüler cidden iştah arttırıcı. Öyleyse beklemeye gerek yok ; karanlığa akalım !!!!

UNREAL ENGINE INSIDE !! 

Gerçekten komik bir yükleme ekranı ile karşılaşıyoruz. Yükleme ekranının yanında ise ipuçlarının olması biraz zaman kazanmak için iyi. Çok beklemeden ana menüye ulaşıyoruz. Ana menü her oyunda olan klasik menülerden oluşuyor : NEW GAME ( veya CONTINUE ) CHAPTER SELECT, MULTIPLAYER , LEADERBOARD OPTIONS EXTRAS .Oyuna geçmeden önce Unreal Engine ‘ den bahsetmeliyim :

Üretici Frima öyle güzel destekler almış ki birisi Sony, diğeri de Unreal , söylemeden duramadım.  Unreal diyorum çünkü 1997 yılında ne kadar Half Life , Quake 3 Arena gibi oyunlara boyun eğse de Unreal oyunu ile Epic Games grafik teknolojisinde çığır açmıştı. İlerleyen zamanlarda Unreal oyunu ile beraber poligon grafik teknolojisi ekran kartlarının test aracı haline geldi. Poligon grafiğin en önemli özelliği , her bir piksel için ayrı grafik, yansıma, renk ve geometri özelliklerinin değişmesiydi. Böylece ateş edildikten sonra ilerleyen merminin etrafını aydınlatması ve uzaklaştıkça giderek ufalan bir geometri izlemesi görselliği çok büyük ölçüde arttırdı.

Küçük | Büyük

Unreal serilerini oynayanlar bilirler,  yansıma ve capcanlı renklerin olduğu oyunlar oynanabilirlikten çok görsellikleri ile oyuncuyu cezbederler. Basit de olsa Jazz Jack Rabbit platform oyunu da bunlardan birtanesi …

Gelelim oyunumuza. Başlangıçtaki korku müziği ile beraber ESRB ‘ nin Teen imzası sonrası etkilenebileceğimizi hissediyoruz. ( +18 devreye giriyor . ) Etkilenmek normal ama sonuç olarak biz komik zombileri yönetiyoruz ve zombi diye bir şey YOKTUR  değil mi ?   Korkunun ecele faydasının olmayacağını düşünerek hemen yeni bir oyun açalım diyoruz. (  Loading ekranında beyin kovalayan zombiyi umursamayın , top o top :D )
Terkedilmiş şehrimize giriyoruz ve biliyoruz ki biz bu oyunda kötüyüz ! Oyunumuz REAL TIME STRATEGYdiye sınıflandırılan Gerçek Zamanlı Strateji oyunu. Yani düşmanın hamle yapmasını beklemeden her saniye hareket edebilecek ve hamle yapabilecek pozisyonda olduğumuz bir oyun türü. İlk bölümde tuşları tanımamız açısından güzel bir öğretici bilgi ile etrafa alışmaya , tuşları kullanmaya çalışıyoruz. Ambulans seslerinin ve alarmı susmayan araçların arasındaki muhteşem müzikle beraber ilk görevleri yerine getiriyoruz.
Elimizde yönetebileceğimiz 3 grup zombi bulunmakta.Sol yukarıda yeşil renkte ana görev bildirimi yeralıyor. Eflatun ( yani morumsu ) renkteki ok anlık gitmemiz gereken yeri , yeşil ok ise hedef olarak gitmemiz gereken yeri işaret ediyor.

Dönelim  askerlerimize :

Squad 1 olan grup evleri ele geçiren grup.
Squad 2 grubu ise savaşçı grup. İnsanları ve askerleri öldürmeye yarıyor. Bu grubun adı Samurai Squad.
Squad 3 ise mühendis grubu. Savaşta kötü ama ele geçirmede çok başarılı.

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Evet yalnız değiliz çünkü insanlar dışında başka zombivari canavarlarla da mücadele etmemiz gerekiyor. İlk bölüm bittiğinde istatistiki veriler elimize geliyor. Oyun da bu şekilde yeni sürpizlerle devam ediyor.

Oyunun grafiklerine gelirsek bir renk cümbüşünün içerisinde gayet keyifli ve basit grafiklerle karşılaşabileceğimizi söylemeliyim.Patlama efektleri simülasyon olmayan bir strateji oyununa göre başarılı. Çevre modellemesi diye birşeyden bahsetmiyorum ama canavar modellemeleri çok komik. Ne kadar +18 olsa da komik çizimlerle oynayıcının küçük yaşlarda olacağı düşünülerek iyileştirmeye gidilmiş. Grafikler sıkmıyor, aksine gülümsememizi sağlıyor. Bunun yanı sıra oynanabilirlik de bir o kadar kolay. Zaten tuş kombinasyonu sağ altta kocaman kocaman gözüküyor. Bize ise gidilecek yeri belirleyip ilgili grubu ya da Kral Brainhov’u yönlendirmek düşüyor. Korku öğerlerinin çok olmaması ve komik sahnelerin yaşanması gayet sempatik. Bununla beraber müziklerin ne derece başarılı olduğundan bahsetmezsem ayıp olur. Bir savaş oyunundaki ciddiyet, aynı oranda komedi ve korku öğelerini canlandıracak sesler birbiriyle harmanlanmış. Müzikler benden tam puan aldı. Bölümler ilerledikçe de oyunun kontrolleri zorlaşıyor ama başa çıkmak zor değil. Oyunun hoş bir yanı ise ele geçirilen ev,kule gibi yerlerden etrafı kontrol edebilmemiz ve savaşabilmemiz. Bir nevi zırh elde ediyoruz.

Gelelim Multiplayer’a … Multiplayer’da 2 takım ve 2 ana canavar seçme durumumuz var. Seçim yaptıktan sonra odalara girip gelecek rakibi bekliyoruz. Amaç ana üssü korumak, ana üs hareket edebildiğinden onu olabildiği kadar birebir savaşa sokmamak geri planda tutmak gerekiyor.

Gelelim veda satırlarına  :

Gerçekten strateji tadını keyifli yollardan almak ve When Viking Attack havasından tatmak istiyorsanız mutlaka deneyin. Oyuncuyu kendine çekicek kadar hoş bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Pegi değerlendirme sisteminde 12yaş ile sınıflandırılan bu oyunun fiyatı da uygunken vakit geçirmek için birebir diyebiliriz.

GRAFİK : 75  ( Basit grafikler renk ve patlama efektleriyle kendini kurtarıyor. )
SES : 95 ( Değişken ve ambiansa uygun çeşitli müzikleri tam anlamıyla mükemmel. )
OYNANABİLİRLİK : 90 ( Oldukça kolay bir oynanabilirliği ve kontrolü bulunmakta. )
ATMOSFER : 80 ( Oyundan sıkılmak belki mümkünken her geçen bölüm değişik süprizlerin çıkması bağlılığı arttırıyor. )
FİYAT VE BOYUT :  90 ( 700MB alan ve fiyatının en fazla 7 Sterlin olması ( US PSN’de PS + üyelerine ücretsiz şu an )  ile kaçırmamanızı tavsiye ederim. )
GENEL : 86 ( Bu şirin oyunu kesinlikle oynamalısınız. )

 • berk

  7 sterlin !! ne arkadaş burası Türkiye “TL” ye ne oldu, artık “TL” kullanmıyor muyuz ? inceleme için teşekkürler bu arada.

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   TR PSN fiyatını bilmediğinden olsa gerek.